Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legendární Holyfield slaví padesátiny. A dál myslí na titul

Sport

  19:25
ATLANTA/PRAHA - Mezi provazy ho fanoušci boxu budou vídat dál. Tedy podle jeho slov... Legendární zápasník těžké váhy Evander Holyfield v den svých padesátých narozenin oznámil, že svou bohatou kariéru končit nehodlá.

Holyfield ničí Bothu. foto: Reuters

Začátkem týdne přitom hlásil, že pokud ho jeden z bratrů Kličků nevyzve k zápasu o titul, pověsí rukavice na hřebík. K tomu ale nedošlo. "Dnes ráno jsem vstal a ještě jednou o všem přemýšlel. A už vím, že se loučit nechci," vysvětlil náhlou změnu svého postoje. "Box je to, co umím ze všeho nejlépe," dodal.

Rodák z americké Alabamy svou úchvatnou kariéru rozepsal už v roce 1984, kdy vybojoval olympijskou medaili. O čtyři roky později sjednotil tituly v křížové váze a v nejtěžší váhové kategorii pak jako jediný muž v historii slavil mistrovský pás šampiona ve čtyřech různých obdobích.

VÍCE ZE SVĚTA BOXU

Co ho přes to všechno motivuje dál pokračovat? 

"Jsem tu sice už celé jedno půlstoletí a v boxu jsem dosáhl skoro všeho, čeho jsem dosáhnout chtěl, odejít si ale přeji jako mistr světa," objasnil svůj hlavní cíl zkušený bijec, kterému Mike Tyson v odvetě slavného dvojboje v devadesátých letech ukousl část ucha.

Holyfield po titulu naposledy sahal v roce 2008 v bitvě s 215 centimetrů vysokým, 141 kilogramů těžkým a o jedenáct let mladším Nikolajem Valujevem. Navzdroy protestu odešel tehdy po sportném verdiktu rozhodčích poražen.

Mike Tyson kouše ucho Evanderu Holyfieldovi (rok 1997).

Mike Tyson v roce 1997 ukousl Holyfieldovi část ucha

Následně absolvoval dvě vítězná střetnutí a usiloval o šanci utkat se s Vitalijem nebo Vladimirem Kličkem, ovšem šampioni z Ukrajiny na jeho volání neslyšeli. "Musel jsem ho odmítnout. Je to můj idol a nechtěl bych ho zranit," vysvětlil starší z bratrského dua Vitalij.

"Co se dá dělat, když se mnou nechtějí boxovat?" kroutil hlavou Holyfield. "Budu čekat, až je někdo porazí a s tím se pak utkám. Cítím, že stále mohu porazit každého," uzavřel svou řeč muž s bilancí 44 výher a 10 proher, jenž se nezalekl vstoupit do ringu ani proti hvězdám jako Lennox Lewis, Goerge Foreman či Larry Holmes.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!