Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starosta Vancouveru: Sníh máme. Ale jen někde

Sport

  9:45
VANCOUVER/PRAHA - Už několik týdnů spekulují média po celém světě, zda bude mít olympijský Vancouver dost sněhu. Pacifické pobřeží Kanady totiž zažilo nejteplejší leden v historii.

Pohled na Vancouver. foto: Reuters

"Obraz, který o nás novináři vytvářejí, však není správný," nechal se včera slyšet starosta Vancouveru Gregor Robertson. "Je sice teplo, ale ve Whistleru je spousta sněhu." A právě tam se budou konat závody ve sjezdovém a běžeckém lyžování.

Jenže to je jen část problému. Zatímco Záhrobská, Bauer a spol. mohou být klidní, Sudovou v Kanadě přivítají většinou jen zelené pláně.

Níže položené středisko Cypress Mountain, pro nadcházející týdny "domov" akrobatických lyžařů a snowboardistů, se totiž potýká s nedostatkem sněhu. "Místní vědí, že v případě tohoto střediska je to každou zimu buď, anebo," vysvětlil Robertson.

Přitom během loňského roku měli organizátoři obavy z pravého opaku – že bude Cypress Mountain zavalen sněhem a nastane chaos v dopravě. Jenže nově nakoupené pluhy zůstávají v garážích a problémy v dopravě by mohly vytvořit jen desítky nákladních vozů.

Ty vozí do střediska sníh z výše položených míst, vzdálených sto šedesát kilometrů. Svážet sníh by dokonce měly pomoci i vrtulníky.

Špatné zprávy organizátorům předávají i meteorologové, teploty mají ještě stoupat. Včera bylo ve Vancouveru 7 stupňů Celsia, dvanáctého února, kdy olympijské hry začínají, se má teplota vyšplhat dokonce na 11°.

Na svazích tak lze zahlédnout rašící jarní květiny a nad hlavami vracející se tažné ptáky. "Je to výzva, ale my ji zvládneme," slíbil šéf organizačního výboru John Furlong.

TIME OUT: Olympiáda na blátě


Po sedmi letech složitých příprav, které vyšly na 38 miliard korun, je týden před startem olympiády ve Vancouveru všechno na svém místě. Až na jednu drobnost: sníh.

Zatímco polovina světa zoufale bojuje s nečekanou bílou nadílkou, na západním pobřeží Kanady úřaduje El Niňo a v dějišti zimní olympiády je jako na jaře.

Žádná novinka to ale není. V relativně nízko položeném středisku Cypress Mountain, které má hostit hned šest závodů, se kvůli chybějícímu sněhu rušily závody i v předchozích dvou sezonách.
Zimním olympijským hrám hrozí největší blamáž od roku 1964, kdy kvůli oblevě musela v Innsbrucku pomáhat dokonce i armáda. Ostatně i Vancouver si zřejmě poradí. Musí. Tlak sponzorů a investované peníze vlastně ani jinou variantu nenabízejí.
Jedno se ale změní určitě. Mají to být první zimní hry, jež hostí město na úrovni hladiny oceánu a s nejteplejším podnebím v jejich historii. Tím druhým se teď ale organizátoři příliš chlubit nebudou.

Pavel Kalouš, LN