Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Grand Prix v Brně nad propastí. Pořadatel: Hašek chce víc brát než dávat

Sport

  14:41
BRNO - Letošní ročník motocyklových závodů Grand Prix v Brně je nadále nejistý. Pořadatel akce Automotodrom Brno nepřistoupí na návrh Jihomoravského kraje pořádat závody společně, řekl v úterý ČTK mluvčí Automotodromu Jiří Smetana.

Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje, na sjezdu ČSSD. foto: Petr TopičMAFRA

Podle něj má nabízená smlouva kraje řadu právních vad. Kraj nabízí na letošní ročník 50 milionů korun za podmínek, že bude spolupořadatelem. Po Automotodromu chtěl, aby se do dneška rozhodl. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) ČTK řekl, že nabídka kraje platí i nadále, dokud zastupitelstvo nerozhodne jinak. Automotodrom bude o víkendu jednat s promotérskou společností Dorna, zda se závody pojedou, či nikoliv.

Automotodrom loni ohlásil, že Velkou cenu už pořádat nebude. Jako důvod označil ztrátovost závodů, protože za získání licence musí platit Dorně kolem 70 milionů korun. Proto se do celé záležitosti vložil kraj, který chce závody zachovat.

Krajské zastupitelstvo se sejde ve čtvrtek. „Žádný návrh na zrušení nabízené podpory pro Grand Prix nechystám. Financování závodů nebude na programu jednání zastupitelstva,“ uvedl Hašek.

Hlavní problém? Dotací nelze splatit dluh

Kraj na dubnovém zastupitelstvu schválil 50 milionů korun na letošní ročník. Skládá se z 20 milionů od kraje a 30 milionů od státu. Původně měla státní dotace mířit na dluh za loňský rok, což se ale nakonec nestalo.

Kraj není firma, vysvětluje Hašek ‚zaseknutí’ dotace na Velkou cenu

Právě to je jedním z důvodů, proč Automotodrom nechce ke smlouvě přistoupit. Potřebuje totiž vyřešit dluh za loňský rok, který původně přislíbil uhradit Hašek pomocí státní dotace. Až později se však dozvěděl, že za minulý rok peníze dát nemůže, a proto je plánuje dát na rok letošní.

Pokud Automotodrom smlouvu s krajem a Dornou nepodepíše, kraj nejspíš bude dotaci vracet. „Smlouvu podepsat nemůžeme, protože má právní vady, které tomu brání. Smlouva je terminologicky špatně a neodpovídá tomu, jaký je v současnosti smluvní vztah mezi Dornou a Automotodromem,“ uvedl Smetana.

‚Haškův návrh by nám ještě přitížil‘

Podle něj nabízená smlouva nepřináší pro Grand Prix žádné ekonomické pozitivum. „Kdybychom na ni přistoupili, asi bychom na tom byli finančně ještě hůře, než když tak neučiníme. Kraj chce mít podíl na příjmech, takže by získal více, než by nám dal. Navíc není zcela jasné, na co by putovalo jeho vlastních 20 milionů,“ objasnil Smetana.

Automotodrom Brno odmítl smlouvu s krajem, Grand Prix je dál ohrožena

Automotodrom proto kraji poslal připomínky ke smlouvě, ale na odpověď stále čeká. Hašek ale podmínky smlouvy měnit nebude. „Návrh vychází z usnesení vlády a z podmínek, které musíme dodržet. Musíme se také držet českého a evropského práva při finanční podpoře soukromé společnosti,“ dodal Hašek.

Automotodrom bude o víkendu o celé záležitosti jednat s promotérskou společností Dorna. „Vše záleží na benevolenci Dorny. Ona nám teď může smlouvu kvůli porušení vypovědět. Náš zájem je ale jet. Když závody nepojedeme, stejně budeme muset zalistovací poplatek zaplatit, což by pro nás bylo horší, než kdybychom nejeli,“ dodal Smetana.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat