3. července 2010 10:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Startuje Tour de France: Kreuziger může poškádlit i Contadora

Roman Kreuziger (vpředu) a Peter Sagan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Kreuziger (vpředu) a Peter Sagan. | foto: Reuters

PRAHA Takovou Tour prý svět ještě neviděl. Již zítra se roztočí pedály na největší cyklistické show roku a fandové už nyní prahnou nedočkavostí po mimořádné podívané.

Cože tedy sedmadevadesátiletá "Stará dáma" Tour de France tentokrát nabídne? Armstrongovo adieu
Sedminásobný vítěz závodu Lance Armstrong, co se v téhle nejslavnější etapové přehlídce světa oblékal už třiaosmdesátkrát do žlutého, se s Tour rozloučí. Další fenomén, Španěl Alberto Contador, chce obhájit loňské prvenství.

V Pyrenejích čeká krutá etapa zlověstně nazvaná Cesta smrti, cyklisté se dvakrát vyšplhají až skoro do nebes na bájný Tourmalet, a k tomu všemu si zadní část těla pořádně v sedlech namasírují již v prvních dnech na zrádných kostkách.

Všechny zmíněné nástrahy číhají i na Romana Kreuzigera. Nejlepší český cyklista ladí formu na svoji třetí Tour a znovu by rád vylepšil svoje maximum. Tedy loňskou devátou příčku. "Roman může docela klidně skončit na bedně," hýří optimismem Lubor Tesař, bývalý výborný profesionální cyklista. "Za jistých okolností může potrápit i superhvězdy Contadora i Armstronga.‘‘ Cože ho k tomuto zdánlivě snad až fantazírování vede? Španěl může být vyčerpaný z náročného jarního programu, který jezdil na doraz. Slovutný Američan zase zatím nic světoborného v sezóně nepředvedl.

Roman Kreuziger starší, který si kdysi dojel i pro medaili na světovém šampionátu v cyklokrosu, Tesařův optimismus nijak neodmítá. "Věci beru tak, že Roman je letos lepší než loni," říká pro LN. "Je určitě připravený tak, aby vylepšil loňské umístění." Podle jeho slov synův organismus snese ještě větší zátěž než před rokem, rychleji regeneruje a také mnohé testy napovídají, že je na Tour připravený zcela jistě ještě lépe než loni.

Kreuziger trénoval s Kreuzigerem
"Dospívá do pozice skutečného chlapa a je třeba si také uvědomit, že každá sezona u profesionálů posouvá člověka dál," dodává. Otec velké české naděje ostatně ví moc dobře, o čem mluví. Před týdnem totiž v Itálii společně trénovali. "Jeli jsme spolu i šest hodin," říká. "V kopcích je ale Roman samozřejmě někde úplně jinde. Nahoře na mě pokaždé počkal, ale s tím nebyl problém. Měli jsme totiž doprovod od jeho stáje Liquigas."

Podle Tesaře je Kreuzigerův posun patrný i z faktu, že si dopředu projel i části několika etap, což dříve nedělal. "Znalost trati je totiž strašně důležitá. Roman je navíc mladý, Tour jede teprve potřetí, takže kopce zatím moc nezná." Mimochodem, poznávání alpských či pyrenejských etap bývá u největších hvězd docela obvyklou praxí.

A ještě jedna zajímavá zkouška čeká na Kreuzigera. Jeho stáj zvolila dva rovnocenné lídry - Bassa a jeho. Což je vlastně dobře nebo spíše špatně...? "Na koho se pojede, se rozhodne stejně až od poloviny závodu," ví Kreuziger starší. "Roman určitě zajede sobotní prolog lépe než Basso, takže by tým měl jet podle daného klíče na něj. Ale tak tomu zatím nebude, Basso má totiž výbornou sezonu, vždyť vyhrál i Giro d´Italia."

Najdete na Lidovky.cz