30. června 2010 20:18 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šťastný Berdych: Byl to můj největší zápas, ale doufám, že přijdou ještě lepší

Tomáš Berdych se raduje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych se raduje | foto: Reuters

LONDÝN Tenista Tomáš Berdych sehrál ve čtvrtfinále Wimbledonu podle svého názoru největší životní zápas, ale doufá, že mohou přijít ještě lepší utkání. Vítězství nad obhájcem titulu Rogerem Federerem označil za "super zážitek", který chce ale rychle hodit za hlavu a co nejlépe se připravit na semifinále s Novakem Djokovičem.

"Důležité bylo, že jsem hrál svou hru a používal své zbraně. Pak už tolik nezáleží na tom, co soupeř předvádí. A to také dnes na kurtu vyšlo skoro bez problémů od prvního do posledního balonu," prohlásil šťastný Berdych, který se dostal do semifinále Wimbledonu poprvé v životě.

Čtěte také

"Se svým výkonem jsem velmi spokojený, protože jsem hrál velmi dobře. Měl jsem několik slabších chvilek ve druhém setu, kdy jsem přišel o podání a dal mu šanci vyhrát set," řekl. A bylo vítězství nad Federerem jeho největším zápasem v životě? "Těžko říci. Doteď asi jo, ale doufám, že pořád může přijít ještě nějaký lepší," zdůraznil.

Nechtěl však odpovědět na otázku, jestli může vyhrát Wimbledon. "Nikdy jsem nepředbíhal v zápasech dopředu, nebudu to dělat ani teď. Ale samozřejmě by to bylo hezký," řekl. Za svou kariéru zřejmě nezažil větší psychický tlak než v poslední hře utkání. "Byl to vůbec nejtěžší game, ve kterém jsem servíroval a měl šanci vyhrát zápas. Jsem rád, že se mi to povedlo a nezůstalo to u 'Už to měl blízko, ale zase se mu to nepovedlo'. Jsem rád, že poslední game dopadl, jak dopadl," uvedl.

Jeho receptem jak zvládnout tak vypjaté okamžiky je především nemyslet dopředu. "Nemyslet na to, kolik to je. Je potřeba se soustředit na jeden balon po druhém, v žádném případě nemyslet na stav," řekl Berdych. Dnešní utkání pro něj představovalo "super zážitek". "Už jen to, jak se nastupuje na centr kurt chodbou, kde jsou všechny poháry.

A atmosféra na kurtu je neuvěřitelná. A když to člověk zažije jako vítěz a ještě proti soupeři, jako je Federer...," líčil své pocity Berdych. "Užívám si to, je to super. Ale je potřeba zůstat na zemi, protože ještě není konec. Je potřeba to co nejrychleji hodit za hlavu, odpočívat a připravit se na další zápas," prohlásil.

Z míry ho nevyvedlo ani tvrzení jeho dnešního soupeře, který prohlásil, že v zápase bojoval především se svými chybami, zdravotním stavem a smůlou. "Nevím, jestli hledal po utkání výmluvy nebo něco takového... Je to poprvé, co jsem ho viděl takto reagovat," řekl Berdych. "Řekl, co řekl, a mě to je jedno. Je to jeho názor, tak pro něj musí mít nějaké důvody," řekl Berdych a vyjádřil naději, že Federer bude zase brzy v pořádku.

"Já jsem na něj během zápasu vůbec nedíval, stejně jako u jiných soupeřů. Nesledoval jsem, co ho trápí nebo ne. Měl jsem svých starostí dost a s těma jsem se potřeboval poprat," dodal. Na Djokoviče se teď hodlá připravit jako na jiné zápasy. "Soustředit se, být stoprocentně připravený a uvidíme, co Novak na kurtu ukáže. Ale nejdůležitější bude, jak budu hrát já," prohlásil Berdych.

Djokovič, který dnes ve čtvrtfinále deklasoval 6:3, 6:2, 6:2 Lu Jen-hsuna z Tchaj-wanu, ocenil, že Berdych hrál s Federerem dobrý zápas. "Klobouk dolů," řekl srbský tenista. Zdůraznil ale, že když on sám bude hrát jako dnes, tak má dobrou šanci na úspěch.

"Je teď jedním z nejtvrdších soupeřů. Budu muset být trpělivý a čekat na své šance," řekl Djokovič. Připustil, že Berdych může mít větší motivaci, protože ještě nehrál finále na grandslamovém turnaji. "Já už třikrát. Ale víte, dal bych všechno, abych hrál finále ve Wimbledonu," dodal Djokovič, který s Berdychem vyhrál bez ztráty setu oba dosavadní vzájemné zápasy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz