Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát Rio de Janeiro vyhlásil před olympiádou stav finanční nouze. Nestíhá vyplácet mzdy

Sport

  15:38
RIO DE JANEIRO - Brazilský stát Rio de Janeiro vyhlásil necelé dva měsíce před začátkem letních olympijských her stav finanční nouze. Podle prozatímního guvernéra státu Franciska Dornellese hrozí, že stát by kvůli závažné hospodářské krizi nadále nemusel plnit své povinnosti spojené s hrami. Olympiáda v Brazílii začíná 5. srpna.

Zapálení olympijského ohně v Olympii. foto: ČTK/AP

Prozatímní brazilský prezident Michel Temer při návštěvě Ria tento týden prohlásil, že federální vláda zajistí, aby veškeré úkoly nutné pro úspěšný průběh her byly splněny, uvedla agentura Reuters.

Proč je olympiáda rok od roku dražší? V Riu za ni utratí víc než za boj s virem zika

Příjmy státu, které jsou do značné míry svázány s ropným průmyslem, se spolu s propadem světových cen ropy v posledních dvou letech výrazně snížily.

Dornelles prohlásil, že požádal o peníze z federální kasy, aby mohl splnit povinnosti týkající se zajištění veřejných služeb během olympiády. Zpravodajský server BBC uvedl, že stát je pozadu s výplatou mezd a důchodů. Problémy těžce zasáhly také nemocnice a policejní stanice.

Stát dokončení olympijských projektů neohrozí

Aby se zabránilo „naprostému kolapsu“ v oblasti veřejné bezpečnosti, zdravotnictví, školství či dopravy, je třeba podniknout mimořádná opatření, stojí podle agentury Reuters ve výnosu v oficiálním státním věstníku.

‚Honili jsme se na nic a utratili miliony‘. Sáblíková může přijít o hry v Riu

Rio během olympiády očekává zhruba půl milionu návštěvníků ze zahraničí. Starosta stejnojmenného hlavního města Eduardo Paes ale uvedl, že nejnovější rozhodnutí státu dokončení olympijských projektů nijak neohrozí. Většinu stavebních projektů má totiž na starosti samo město a velká část z nich prý již byla dokončena. Výjimkou je prodloužení podzemní dráhy v Riu. Dokončeno má být několik dní před zahájením her.

Brazílie se na olympiádu připravuje na pozadí nejhorší hospodářské krize v Brazílii od třicátých let minulého století. Zemi sužuje také politická krize, která v květnu vyústila v dočasné sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové. Obavy vyvolává také šíření viru zika, který je spojován s mikrocefalií, tedy vývojovou poruchou, která u lidských plodů předčasně ukončuje růst mozku.

Autor: