1. listopadu 2015 10:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

S Luckou budu, dokud se nestane světovou jedničkou, říká kouč Šafářové Steckley

Lucie Šafářová se svým koučem Robem Steckleym. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lucie Šafářová se svým koučem Robem Steckleym. | foto: Facebook Roba Steckleyho.

SINGAPUR (Od našeho zpravodaje) Ti dva se hledali, až se našli. Výstřední chlapík z Toronta a poněkud plachá dívka z Brna. Rob Steckley a Lucie Šafářová. Až on dovedl nadějnou tenistku do Top 10 a na Masters. V osmadvaceti válí jako nikdy dřív. Jsou spolu dva a půl roku a ještě chvíli pohromadě zůstanou.

„Budu Lucku trénovat, dokud se nestane světovou jedničkou,“ prohlásil furiantsky Steckley.

„Aby zatím nezešedivěl,“ kontrovala Šafářová, jež uzavřela Turnaj mistryň výhrou nad Kerberovou.

Robe, kde se v Lucii vzala chuť rvát se, ač nemohla postoupit?
Ne každý tohle dokáže. Nastoupila po šesti porážkách v řadě. Chtěla skončit sezonu pozitivně. Svedla to díky charakterovým vlastnostem, na kterých tolik zapracovala. Dívá se víc dopředu. Líbilo se mi, jak soustředěně nastoupila, jak držela taktiku, nepovolila.

Zasloužila si za úsilí a utrpení při podzimní nemoci sladký konec průlomové sezony?
To si pište! Je to skvělá holka a pěkně si mákla. To vítězství jí posílí sebevědomí do finále Fed Cupu i do přípravy na další sezonu. V ní může překonat i ty letošní výsledky.

Vyhrála v Dauhá. Byla ve finále Roland Garros. Ale v září ji postihla bakteriální infekce. Co vás napadlo, když zpráva dorazila?
Byl jsem v Torontu, choroba následovala po zranění břišního svalu, které utrpěla před US Open. Načasování bylo nešťastné, chtěli jsme výtečnou sezonu dotáhnout ve velkém stylu. Změnila nám plány.

Jak vám to Lucie oznámila?
Poslala mi zprávu, zavolali jsme si. Říkal jsem si: Další problém. Právě zdravotním potížím jsme se snažili vyhnout. V minulosti k nim byla náchylná, sezona je dlouhá a ona v ní zvládala dvouhru i čtyřhru. Zkoušeli jsme zamezit tomu, aby byla příliš unavená a nerozsypala se.

Věděl jste hned, co se děje?
Upozornila mě, že je jí opravdu zle. Ale teprve když jsem slyšel, že musí aspoň na týden do nemocnice, pochopil jsem, jak je to vážné. Nejdřív jsem se chtěl ujistit, že se z toho dostane bez újmy. Pak jsme začali uvažovat o tenisu. Chtěli jsme letět do Číny, ale Lucie se necítila, takže jsme ořezávali týden za týdnem. Máme štěstí, že vůbec jsme tady.

Co pro vás její premiérová účast na Masters znamená?
Byl to na začátku sezony náš nejvyšší cíl. Skončit v Top 10 a protlačit se na Turnaj mistryň. Ani jsme netušili, jestli je reálný. Nechtěli jsme se stresovat. Po Paříži jsme začali doufat, že to klapne. Je báječné, že se to povedlo v singlu i deblu.

Mrzí vás, že se tu nemohla předvést v trochu lepší formě?
Mrzí. Jistěže jsem chtěl, aby sem Lucie přiletěla lépe připravená a svěžejší. Ale jsme tu a vezmeme si to dobré. Je zdravá, zlepšuje se každý trénink a zápas. Poučíme se, aby už se něco podobného nepřihodilo.

Jak?
Máme v Česku nového lékaře. Po každé šňůře k němu Lucie skočí na testy. Potřebuje někoho, kdo na ni bude průběžně dohlížet.

Po porážkách tu z ní čišel smutek. Co v takové situaci děláte?
Opakuju jí, aby si uvědomila, že ještě před měsícem ležela v nemocnici. Série porážek pro sportovce nikdy není příjemná, ale my se chceme dívat dopředu. Ona je perfekcionistka, žádá od sebe to nejlepší. Ale já chci, aby si odpočala a co nejlépe se připravila na příští rok. Udělala větší pokroky, než si uvědomuje. Tohle je jenom malý zádrhel.

Jste s ní od jara 2013. Změnila se?
A jak! Stejné srdce, pořád upřímná holka... Ale má mnohem větší kouzloosobnosti, víc se projevuje, věří si. Ukazuje se to na kurtu i mimo něj. Hezky se dívá na to, jak dozrává, jak se postavila svým strachům. Každý má ve skříninějaké kostlivce a ona třeba postrádala sebedůvěru.

Její manažer Černošek tvrdí, že se s úspěchy a většími výdělky dostala do pohody, méně počítá náklady, víc investuje do kariéry. Souhlasíte?
Ano, to je dobrý postřeh. Je klidnější, cítí se bezpečněji. Každému prospěje, když je spokojený se svým životem, když je šťastný. Lucii pomáhá podpora od rodiny, od přítele. Už se tolik nebabrá v minulosti, takže po nějakém neúspěchu můžeme snáz pokračovat v práci.

Opravdu může v dalším roce překonat ten současný?
Ano. Proč ne? Čím líp bude hrát, tím víc si bude věřit. V programu je dost míst, kde může oproti letošní sezoně přidat. Hned na začátku neobhajuje skoro žádné body.

Před vámi ji vedla Srbka Veselinovičová, starší dáma. Lucie si pochvaluje váš elán. Vypráví, jak ji nutíte snídat ovesnou kaši. Natáčíte spolu legrační videa. Jak se vlastně vyvíjí váš vztah?
Učíme se od sebe. Mám rád srandu, bavím se životem. Na soustředění před sezonou vezmeme na Floridu spoustu příbuzných. Bude sranda. Ale taky dovedu být vážný. Vycházíme spolu výborně, což je klíčové.

Tým Lucie Šafářové v čele s trenérem Robem Steckleym.

Tým Lucie Šafářové v čele s trenérem Robem Steckleym.

Přiletíte na finále Fed Cupu?
Mám to v plánu. Poletím domů a uvidím, jestli se utrhnu. Ale loni jsem si to v Praze užil. Hlavně ty závěrečné oslavy!

Kapitán Pála říkal, že budete vítaným členem týmu. Jste rád?
Víte co? Tohle je jeden z důvodů, proč vyhráváte Fed Cup. Vaši trenéři mají otevřené vztahy, baví se spolu, což se vyplácí. Petr je boss, ale nechová se okázale. Přijímá názory jiných. Udržuje uvolněnou atmosféru. To u nás v Kanadě neexistuje. Proto pro mě bylo přirozené zapadnout do party a podporovat Češky.

Takže se zase na týden proměníte v Čecha?
Pořád se cítím jako Čech. Sice neumím řeč, ale mám aplikaci na telefonu, která překládá, co řeknu v angličtině. Takže přijdu do restaurace a mobil za mě bude mluvit česky. Mám nový robotický hlas. A chystám se zažádat o dvojí občanství.

Karel Knap

On-line reportáž | HOKEJ

Česko - Švýcarsko
4 : 2
40:00
Skončila druhá třetina.
39:30
Češi hlídají konec třetiny s pukem na holích.
38:12
Loeffel to zkusil z velké dálky, což si Bartošák v klidu pohlídal.