1. října 2019 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Měl stejné bolesti, jako když vás přejede auto. Utekl amputaci a teď válí za All Blacks na MS

Atu Moli v zápase proti Jižní Africe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atu Moli v zápase proti Jižní Africe. | foto: Twitter

PRAHA I ve světě zlámaných kostí a dalších všemožných úrazů se tohle vymyká. Nedivte se, s jakou chutí vyhlíží Atu Moli svůj start za Nový Zéland na ragbyovém mistrovství světa: kvůli raritnímu následku jedné drsné srážky musel mít tři měsíce otevřenou ránu přes celé stehno a hrozila mu amputace.

„Že to dopadlo takhle, to je požehnání,“ říká rojník Moli o chystaném startu proti Kanadě.

Jednomu z jeho nejslavnějších krajanů-ragbistů Julianu Saveovi se přezdívalo Autobus - a není to zase takové přehánění, neboť střet s tímto kolosem v plné rychlosti skutečně tak trochu připomíná kolizi na přechodu pro chodce. 

I takové bývá ragby, přesto lékařský tým v novozélandském Hamiltonu poněkud zíral.

Protože to, co potkalo Moliho, se obvykle stává obětem autonehod.

Novozélandský fanoušek mohl být spokojený.
Zklamaní Jihoafričané se zdraví s fanoušky.

„Dostal jsem ránu do stehna a normálně dohrál zápas,“ vzpomíná reprezentant All Blacks. „Ale za dva dny najednou jako by mi noha začala hořet.“

Diagnóza byla drsná: potkal ho Compartment syndrom, zjednodušeně řečeno zvyšující se tlak vedoucí k neutišitelné bolesti a hrozící v nejhorších případech až amputací: 

„Chirurg mi ale od začátku říkal, že ta by nastala jen v krajním scénáři.“ 

Drsný byl i postup. „Nejdřív přišly čtyři operace, při nichž mi ránu otevírali a zase zacelovali,“ vzpomínal Moli na první dva týdny v nemocnici.

Ani to nepomáhalo, a tak mu ránu nechali otevřenou celé tři měsíce! Kdo má silnější žaludek, může se na snímek jeho nezacelené jizvy podívat zde v článku na novozélandském webu Stuff.

„Bylo to moje první velké zranění - a hned takové,“ líčí Moli, který bude v roji All Blacks „tvrdit muziku“ ve středečním souboji proti Kanadě. 

„Zažil jsem i hodně černé chvíle, ale taky jsem se toho hodně naučil a hlavně mě neustále hodně lidí podporovalo. Rodina a přátelé tu byli pro mě.“

Jizva se mu táhne od hýždí až po koleno. Moli má ryze ragbyovou figuru (189 cm, 127 kg), a tak ho dlouhodobá absence fyzicky notně poznamenala.

„Moc toho nemohl dělat, a tak poměrně nakynul,“ popisoval jeho klubový a nyní také reprezentační spoluhráč Angus Ta’avao. 

„Začínal po troškách. Kolo, běh, pak i ragbyové věci... Vidět ho vyškrábat se zpátky na nejvyšší úroveň je skvělou ukázkou jeho charakteru. I já jsem na něj hrdý.“

Moliho vášeň pro ragby vedla k tomu, že ho trenér v klubu prakticky nedokázal dostat z hřiště. Přes veškerou konkurenci se procpal až do národního týmu a jeho rodina už míří do Japonska, aby viděla velký zápas na vlastní oči.

Pokud by All Blacks dotáhli titulový hattrick, Moliho příběh dostane zlatý lak. Ale pro tohohle chlapa je stejně cenná už sama možnost vyběhnout na hřiště.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Advantage Consulting, s.r.o.
KOORDINÁTOR VÝVOJOVÝCH KONSTRUKTÉRŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 55 000 Kč