Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Štěpánek po prohře v deblu: Na dvouhru se necítím. Rosol se omlouval: Nešvihala mi ruka

Sport

  17:00
TŘINE - Až po pětisetovém boji padli Radek Štěpánek s Lukášem Rosolem v dnešní daviscupové čtyřhře. S prvním párem světa Nicolas Mahut, Pierre-Hugues Herbert z Francie prohráli 1:6, 6:3, 3:6, 6:4 a 4:6 i proto, že unavenému Rosolovi dlouho nešel servis, který šestkrát ztratil.

Štěpánek s Rosolem na deblové krále nevyzráli. foto: ČTK

Rosol přitom původně do čtyřhry neměl nastoupit. Na tu se chystal Adam Pavlásek, ale v pátek si natáhl záda a po tréninku ráno před čtyřhrou oznámil, že se na zápas necítí. Proto kapitán Jaroslav Navrátil aktivoval v půl desáté Rosola.

„Volal jsem Lukášovi, ať je připravený. Chudák, měl pět setů v zádech, ale jinak situace pro mě řešitelná nebyla,“ řekl Navrátil. Pro Rosola nebylo jednoduché do deblu nastoupit, jelikož v pátek v Třinci hrál čtyři hodiny s Jo-Wilfriedem Tsongou.

A únava byla znát především při servisu. „Nešvihala mi ruka a musel jsem najít styl servisu. Oni dobře returnovali, a když jsem nedal kvalitní servis, dostali jsme podlahu. Museli jsme nějakým způsobem získat každý bod,“ řekl Rosol.

Nicolas Mahut a Pierre-Hugues Herbert (zády) z Francie se radují z výhry nad...
Nicolas Mahut a Pierre-Hugues Herbert (zády) z Francie se radují z výhry nad...

Především v prvním setu se nemohl dostat do tempa. „Byl trochu tužší,“ všiml si kapitán z lavičky. „Byl jsem o něco pomalejší, špatně jsem reagoval a dělal jsem chyby. A než jsme se rozkoukali, byl první set pryč,“ přitakal Rosol.

Od druhého setu ale český pár vyrovnal hru, dokázal s favority držet krok a donutil je bojovat v pěti setech. „Byl to fantastický debl. Těžko někdo čekal, že vyhrají hned, že s nimi budou hrát pět setů. Dopadlo to naší prohrou, ale odvedli maximum, co mohli. Rozhodl jeden game, špatný vstup do páté sady,“ řekl Navrátil.

Domácí dvojici držel zkušený Štěpánek, který o podání ani jednou nepřišel. Dobře returnoval a tradičně zakončoval na síti. „Nejsou náhodou prvním týmem světa, ale určitě jim hodně pomohla sehranost. Nesložili jsme zbraně, bojovali do posledního dechu, ale bohužel konec pro nás nebyl šťastný,“ litoval Štěpánek.

Celý týden se připravoval na čtyřhru s Pavláskem. Změna na poslední chvíli ho nerozhodila. „Možná to pro nás bylo jednodušší. Nic moc jsme od toho nečekali, mohli jsme hrát uvolněně,“ řekl veterán a dodal: „Nezměnilo se nic, hrál bych stejnou stranu na returnu. Adam chodí po servisu víc na síť a herní projev by byl jiný. Ale myslím, že jsme předvedli naprosto vyrovnaný zápas s prvním párem světa.“

Češi prohrávají ve čtvrtfinále s Francií 1:2 na zápasy a k výhře musejí zvítězit v obou nedělních dvouhrách. K té první nastoupí proti Tsongovi Jiří Veselý, ač se české jedničce v pátek nedařilo. Sedmatřicetiletý Štěpánek se ale necítí. „Nejsem v pozici, kdy by mi tělo umožnilo hrát druhý den po sobě na pět setů, na tři vítězné sety proti Tsongovi. Myslím si, že bude lepší, když budou hrát kluci,“ řekl Štěpánek.

Kapitán Navrátil Štěpánkovo rozhodnutí respektuje a věří, že třiadvacetiletý Veselý může hrát uvolněně a má šanci. „V utkání s Tsongou nebude mít co ztratit a věřím, že to bude z jeho strany uvolněnější. Je schopen Tsongovi dozajista konkurovat. Jirka je stoprocentně připravený, je mladý a potřebuje zkušenosti,“ řekl Navrátil.

Pokud by Veselý vyhrál a vyrovnal stav zápasu na 2:2, šel by do rozhodující bitvy Rosol. V prvním kole v Německu poslední zápas zvládl, ale nyní už má za sebou sedm hodin hry a deset setů. „Není to nejlepší, ale není všem dnům konec. Jdeme do toho v plné polní. Věřím, že Jirka ten bod urve a budu mít šanci se o to porvat,“ řekl.

Autor: