Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Štěpánka podržel zázračný volej. Ale musel jsem si vynadat, přiznal

Davis Cup

  13:13
TOKIO/PRAHA - Nečekaně dlouho se trápil s Tacumou Item, čtyřhodinovou bitvu však nakonec Radek Štěpánek vyhrál 6:7, 7:6, 6:1, 7:5 a zajistil českému týmu ve čtvrtfinále Davisova poháru vedení 1:0. V Tokiu pak v pozápasovém rozhovoru pro Radiožurnál přiznal: " Někdy jsou prostě dny, kdy se člověk necítí na kurtu nejlíp, ale o to je cennější, když vyhrajete poslední balon."

Radek Štěpánek v utkání s Japoncem Item foto: Reuters

Jak těžké bylo nastoupit proti Itovi; hráči, který neměl co ztratit?
Samozřejmě se mu hrálo daleko líp. Nikdo nic od něho nečekal, nastoupil do zápasu agresivně ze všech pozic. Já jsem se chtěl hrát svoji hru, ale bohužel on hrál tak nízko, že jsem se celý zápas prakticky jen bránil a nebyl jsem schopen dostat se do svého útočného rytmu. I takové dny jsou, ale člověk se z toho musí dostat ven.

V prvním setu jste nevyužil několik šancí...
Ale pak jsem zase vytáhl prohraný druhý set. Jednou neuvěřitelným, dá se říct zázračným volejem, potom v tie-breaku za stavu 3:5. Musel jsem si vynadat, povzbudit se, dát do toho to srdce, které tam ale stejně vždycky je. To mi pomohlo přežít ten druhý set a nakopnout se na zbytek zápasu.

V druhém dějství jste setbol odvrátil parádním volejem. Byl to klíčový moment zápasu?
S odstupem času si myslím, že určitě. Kdyby to bylo 0:2, situace by byla daleko vážnější. Takhle jsem se z toho dostal, vyrovnal jsem a začal se cítit líp. Pak to kvůli jeho zranění a ošetření bylo trochu roztahané, snažil jsem se držet koncentraci, ale přece jen to člověka rozhodí, nechce třeba tolik riskovat, začne hrát na jistotu a dá soupeři čas se vrátit. On hrál dneska na maximální riziko od začátku do konce. Někdy jsou prostě dny, kdy se člověk necítí na kurtu nejlíp, ale o to je cennější, když vyhrajete poslední balon.

Radek Štěpánek v utkání s Japoncem Item

Necítil jste se nejlépe třeba pod vlivem očekávání? Přece jenom vzhledem k oslabení japonského týmu jste v roli favoritů.
Samozřejmě je ta pozice vždycky těžší, a když někdo nastoupí a hraje bezchybně, pálí ze všech stran a zabíjí to, je těžké se uvolnit a hrát to, co chcete. Navíc mě překvapilo, jak strašně nízko skákaly jeho údery a já se nedostal ke svému tenisu. Musel jsem se hodněkrát bránit, vybojovat body, ani jsem se nedostal k tomu, abych si tvořil tlak po jeho druhém servisu. Musel jsem bojovat, dát do toho srdce i něco navíc, abych mohl vyhrát a možná mi to pomohlo.

Když jste mluvili o povedeném voleji z druhého setu, to je vaše parketa...
Tenhle byl vytažený z pantu. Ale byl tam. Pak jsem ještě jednou upadl, když jsem sebou mrsknul na síti, ale nepodařilo se mi vyhrát tu výměnu. Petr Korda vždycky říká: Je jedno, jestli přijdeš odřenej nebo zlámanej... Dneska to byl přesně ten případ.

Jste natolik zlámaný, že byste nemohl nastoupit k sobotní čtyřhře?
Ne, tak zlámanej nejsem. Člověk byl na kurtu čtyři hodiny, je to znát, ale jsme tady od toho, abychom získali tři body a uděláme pro to všechno.

Koho byste si k sobě přál do dvojice pro čtyřhru?
Asi Lukáše Rosola. Uvidíme, jak dlouhý čas stráví na kurtu. Zatím byla tahle varianta, ale řešíme to vždycky až po singlu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat