Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Štístko jménem Ostrava. Pro Bolta je Zlatá tretra srdeční záležitostí. Proč?

Sport

  16:00
PRAHA - Kdepak zářící New York, tradiční Curych či pohádkově bohaté Dauhá. Usaina Bolta chtějí všude, ale on nejčastěji jezdí do Ostravy. Letos se tam představí poosmé. Proč takové pouto vzniklo? Co jej sem tak vábí?

Usain Bolt přiletí do Ostravy také letos. foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Psal se rok 2004 a pořadatelé mítinku Zlatá tretra si řekli: Toho hubeného a vysokého jamajského teenagera tu chceme. Jenže řešili problém – nešlo sehnat fotku do bulletinu, prostě neexistovala.

Tehdy 17letého Usaina Bolta neznal v podstatě nikdo.

Dnes jej zná celý svět.

A on nezapomněl, kdo projevil zájem v dobách, kdy jeho jméno ještě nepůsobilo jako magnet přitahující vše: fanoušky, média, slávu i peníze. V roce 2004 se nakonec kvůli zranění v Ostravě nepředstavil, ale dvě jara poté už ano – letos tak má vlastně desetileté výročí.

Až zde 20. května poběží stovku, bude to jeho 8. start! Jen Londýn se Zlaté tretře vyrovná, až se tam Usain Bolt na Diamantové lize v červenci představí rovněž poosmé.

No nezní to bláznivě?

Usain Bolt na Zlaté tretře

„Je úžasný zážitek, že jsme tak důvěryhodní a dobří partneři,“ říká Miroslav Černošek, známý sportovní promotér a majitel pořádající agentury TK Plus. „Práce s hvězdami není jednoduchá a není to jen otázka peněz.“ Což u Bolta platí podtrženě.

Rituál zní: Ostrava = úspěch

Jamajský šampion, který přebudoval dějiny sprintu k obrazu svému, je globální ikonou. „Ve všech metropolích ho nosí na rukou,“ říká Alfonz Juck, sportovní manažer Zlaté tretry – a nepřehání.

Kam Bolt přijede, tam je poprask.

Třeba člověk, jenž navštívil Katar a viděl tamní nezměrné bohatství spojené s často rozhazovačnou rukou, jen žasne při představě, jaké podmínky by Boltovi byli ochotni připravit třeba tamní šajchové.

On místo toho míří do Ostravy.

Jenže věci se nedějí jen tak.

„Vznikl u něj rituál, tradice. Že je třeba přijet do Ostravy, aby se mu dařilo. A vždycky tu vyhrál,“ říká Juck, jedna z klíčových postav pro opakovaná Boltova vystoupení.

Může to znít paradoxně, ale město na soutoku čtyř řek fenomenálnímu atletovi nabízí v lecčems víc než nablýskaný Mannhatan, švýcarská preciznost či asijské megapole.

Usain Bolt před rozběhem na 100 metrů.

„Všechno tu zná,“ říká Juck – a to od recepčních na hotelu po lidi na stadionu. Legendární už je ostravská historka, jak jej místní zahlédli nakupovat v supermarketu.

Pořadatelé mu vycházejí vstříc. Jejich základním krédem je: co se slíbí, to se splní. Žádné akce navíc, žádná sponzorská „překvapení“. Jaký program si Boltův tým naplánuje, takový dostane.

„Máme dobré vztahy i s jeho trenérem, což je mozek úspěchu celého ‚projektu Bolt‘,“ dodává Juck.

Problémy tak nemá ani jindy břitký Ir jménem Ricky Simms, Boltův manažer. Když je třeba, umí být nemilosrdný, je-li to ku prospěchu jeho klienta. „Tretra je jediný mítink, kde za posledních pět let chodí na hotelu na společné obědy a večeře s ostatními atlety,“ řekl Simms loni. „Nikdo ho tu neobtěžuje.“

Poosmé a naposledy?

Bolt zahájí olympijskou sezonu na Kajmanských ostrovech, pak startuje na rodné Jamajce – a následuje Zlatá tretra. Když loni v dešti a zimě slíbil, že se vrátí, nelhal.

Splácí v tom důvěru z dávných let, ale ať nevznikne mýlka: není to nic samozřejmého. Když si začátkem roku přivodil na Jamajce lehčí zranění a dával si několikatýdenní pauzu od tréninku, ostravské šance se lehce otřásly. „Ale nakonec jsme to zvládli. V olympijském roce ho nemá skoro nikdo na světě a u nás poběží stovku,“ těší Černoška.

Avšak pozor: poosmé může být naposledy. A to kvůli faktu, který ani sebelepší vztahy nezmění.

Usain Bolt.

Bolt totiž možná rozjíždí svou poslední sezonu. Skončí už po Riu, či příští rok po světovém šampionátu v Londýně? „Je třeba vážit si každého startu. Nevíme, jak to končí,“ souhlasí Juck, velký znalec atletického zákulisí: „Jeho trenér jej přesvědčuje, aby vydržel ještě rok dva. Ale Usain tvrdí, že je čím dál těžší trénovat proti skupině mladých sprinterů, zejména na stovce. Všichni, kdo jej chtějí na své mítinky přivést po olympiádě v Riu, jen doufají, že to tam dobře dopadne.“

To Ostrava má své jisté.

A olympijský odpočet dodá všemu ještě větší grády. V roce 2012 třeba Simms měřil čas s Boltem nikoli na minuty, ale spíš na desítky vteřin, jak může autor dosvědčit na osobní zkušenosti z interview s jamajskou legendou; Bolt byl tehdy ze všech povinností směrem k letním hrám očividně vyčerpaný. Loni se naopak jevil klidně, jaksi dospělejší. A výrazně uvolněnější.

„Jistě bude zase pod obrovským tlakem,“ soudí Juck; Rio 2016 se blíží. Ale v „jeho“ Ostravě se Boltovi tlak bude snášet příjemněji.

Autoři: