Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

101 dnů do olympiády v Soči. Češi chystají misi za 34 milionů

Olympijské kruhy na letišti v Soči | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijské kruhy na letišti v Soči | foto: Reuters

10,5 milionu je přichystáno na odměny pro české sportovce. Ve středu zbývalo 100 dnů do chvíle, kdy o ně na hrách v Soči začnou bojovat. Čím se zabývají lidé, kteří olympijskou misi připravují?

Zhruba 80 českých sportovců by mohlo odletět na hry v Soči a s nimi stejně početný doprovod. Jejich misi chystá na Českém olympijském výboru 15členný štáb. Schůzi měl každý měsíc. "Teď už musím ty intervaly zkrátit," říká sportovní ředitel Martin Doktor.

Před měsícem byl sám v Soči. "Na podlahách prázdných místností olympijské vesnice byl jen beton. Oni to stihnou. Ale až 26. ledna přiletíme, možná ještě bude na pokojích cítit lepidlo."

Větší obavy sdílí o infrastrukturu na sportovištích. "Bojím se, že některé cesty budou v takovém stavu, že si budeme s sebou muset vzít holínky z Londýna."

Také ve středu se Doktor zabýval "běžnou" předolympijskou agendou. Běžná však v ruském podání znamená složitá. "Řada věcí je pomalejších a zmatečných. Z hlediska faktur jsou relativně rychlí, z hlediska dodávání informací ohledně zásadních věcí už tolik ne."

Faktury a finance patří do resortu Jiřího Kynose, ekonoma ČOV. Rozpočet na samotné hry má dávno hotový: 34 milionů korun + 6,3 milionu v naturálním plnění. "Za dopravu do Soči dáme 9,4 milionu," vypočítává. Většina výpravy poletí vládním speciálem ze Kbel, hokejisty ze zámoří ovšem přinese speciál NHL. "Za ten nám NHL naúčtují 10 tisíc dolarů za každého hráče ve třídě byznys."

Sportovcům a části doprovodu uhradí pobyt i stravu organizátoři her, za ubytování zbývající části doprovodu zaplatí ČOV 4,6 milionu korun. Na pronájem aut a vybavení české mise plánuje Kynos 3 miliony, na kapesné pro výpravu 2 miliony a například na refundace platů lékařů, masérů a fyzioterapeutů 500 tisíc.

A potom je tu důležitá položka: odměny za medaile. "Na ni jsme vymezili 10,5 milionu."

Můžeme si s tím číslem pohrát. Dalo by se z něj zaplatit třeba 7 individuálních zlatých medailí, z nichž jedna bude opět oceněna částkou 1,5 milionu korun, nebo také jedno hokejové zlato, za nějž ČOV slíbil rozdělit mezi tým 10 milionů. "Když na odměnách ušetříme, rozdělí se zbytek mezi sportovní svazy na přípravu," říká Kynos.

"Bitva" s politiky

Jeho kolega Jan Hrdina kalkuluje v těchto dnech s jinými čísly. Do 1. října musel v Soči zaregistrovat všechny potenciální účastníky her, ať už z řad sportovců či doprovodu. Jelikož boj o nominace se potáhne až do konce ledna, dosáhla tato širší nominace čísla 475 osob!

"Teď jsme ale zjistili, že 12 z nich má akreditace v systému dublované," říká Hrdina. "Třeba pan Fiřtík, šéf biatlonistů, ji zároveň dostal jako host mezinárodní federace IBU. Nebo Iva Danileviče od bobistů nahlásili i Poláci a Holanďané, kterým trenérsky pomáhá. Ale protože akreditační karty zároveň slouží jako vízum, nikdo nesmí mít dvě. Do konce týdne musím vše vyřešit. Rusové jsou striktní."

Jiří Kejval, předseda českých olympioniků, zatím válčí na podobně nepřehledném bojišti – u českých politiků. "Stále sháním peníze, které jsme našim sportovcům slíbili na přípravu, aby neměli handicap vůči soupeřům. Věřím, že ty sliby dodržíme."

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...