Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Stoch v exkluzivním klubu a klaní se mu i Malysz. ‚Nemohu se s ním rovnat, tvrdí

Skokan na lyžích Kamil Stoch slaví triumf v Bischofshofenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skokan na lyžích Kamil Stoch slaví triumf v Bischofshofenu. | foto: Reuters

BISCHOFSHOFEN/PRAHA V posledním skoku potřeboval pokořit hranici 137 metrů. Kamil Stoch se trefil přesně a po chvíli nejistoty se mohl vyhoupnout na ramena reprezentačních kolegů Piotra Żyły a Stefana Huly, kteří s ním obíhali vítězné kolečko po doskočišti můstku v Bischofshofenu.

Polský skokan přidal na pažbu svých úspěchů další velký zářez. Nejenže podruhé za sebou vyhrál Turné čtyř můstků, ale také jako teprve druhý muž historie si slavný podnik podmanil bez jediné porážky.

„Je to skvělá chvíle. Nejen pro mne, ale pro celý tým,“ radoval se třicetiletý Stoch. „Chtěl jsem předvést své nejlepší skoky. Na vítězství jsem vůbec nehleděl. Nikdy na výhru nemyslím, není to rozumné. Vždycky koukám jen na své skoky,“ dodal skromně.

Stejný kousek se za 66 let trvání Turné před ním povedl pouze Němci Svenu Hannawaldovi, který všechny čtyři závody vyhrál v sezoně 2001/2002.

„Teď jsme v tomhle exkluzivním klubu dva. Konečně si budu mít s kým popovídat,“ řekl ke Stochovu úspěchu Hannawald, nyní spolukomentátor Eurosportu, jenž byl mezi prvními gratulanty. V Innsbrucku, během třetího dílu Turné, přitom v žertu nabízel pivo každému, kdo Stocha porazí.

Ve dvanácti vytřel zrak sdruženářům

Stoch pochází ze Zakopaného, polské skokanské Mekky při hranicích se Slovenskem, které dominuje můstek Wielka Krokiew a kam se na Světový pohár každoročně sjíždí až třicet tisíc natěšených fanoušků. 

Skokan na lyžích Kamil Stoch slaví triumf v Bischofshofenu.
Skokan na lyžích Kamil Stoch a Sven Hannawald.

Není tedy divu, že malý Kamil, podobně jako mnoho jeho vrstevníků, v dětství propadl lyžování. Na dřevěných prkýnkách stál poprvé ve třech letech, v osmi začal skákat.

Brzy vyhrával různé přebory a mistrovství, překonával juniorské rekordy. Když mu bylo pouhých dvanáct (měřil 138 cm a vážil jen 28 kg!), nasadili ho na závody v severské kombinaci jako předskokana. Tehdy k všeobecnému úžasu dolétl na hranici 128 metrů. Nikdo ze sdruženářů v samotném závodě přitom nepřekonal ani 125 metrů.

V šestnácti debutoval ve Světovém poháru a viděl se v Adamu Małyszovi, polské modle, která zkraje nového tisíciletí udělala ze skoků národní sport. Poprvé se Stoch radoval z vítězství v lednu 2011, jen dva dny po Małyszovu triumfu. A jak jinak než v Zakopaném. Jako by Małysz předával svému následníkovi pochodeň, neboť právě v této sezoně končil „orel z Visly“ s nezaměnitelným knírkem svou bohatou kariéru.

Svůj idol překonal

V té době Stoch ještě netušil, že svůj idol dokáže postupně překonat. Titul mistra světa, křišťálový glóbus za celkové vítězství ve Světovém poháru i triumf na Turné mají oba, olympijské zlato však jen Stoch. Před čtyřmi lety v Soči dokonce ovládl jak závod na středním, tak na velkém můstku. „Jak se s ním můžu srovnávat?“ přenechává pocty svému nástupci Małysz.

Ten od roku 2016 pracuje v polském lyžařském svazu, a tak má možnost Stocha sledovat zblízka. „Fyzicky i mentálně šel neuvěřitelně dopředu,“ přidává další chválu.

Stoch se díky triumfu na Turné dostal do čela průběžné klasifikace Světového poháru. V polovině sezony se však rozhodně nechce uspokojit. „Před námi je ještě mnoho závodů a já chci nadále skákat dobře,“ dívá se dopředu.

Ne nadarmo. Vždyť už za měsíc bude v Koreji obhajovat dvě olympijská zlata.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...