Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stoch v exkluzivním klubu a klaní se mu i Malysz. ‚Nemohu se s ním rovnat, tvrdí

Sport

  10:34
BISCHOFSHOFEN/PRAHA - V posledním skoku potřeboval pokořit hranici 137 metrů. Kamil Stoch se trefil přesně a po chvíli nejistoty se mohl vyhoupnout na ramena reprezentačních kolegů Piotra Żyły a Stefana Huly, kteří s ním obíhali vítězné kolečko po doskočišti můstku v Bischofshofenu.

Skokan na lyžích Kamil Stoch slaví triumf v Bischofshofenu. foto: Reuters

Polský skokan přidal na pažbu svých úspěchů další velký zářez. Nejenže podruhé za sebou vyhrál Turné čtyř můstků, ale také jako teprve druhý muž historie si slavný podnik podmanil bez jediné porážky.

„Je to skvělá chvíle. Nejen pro mne, ale pro celý tým,“ radoval se třicetiletý Stoch. „Chtěl jsem předvést své nejlepší skoky. Na vítězství jsem vůbec nehleděl. Nikdy na výhru nemyslím, není to rozumné. Vždycky koukám jen na své skoky,“ dodal skromně.

Stejný kousek se za 66 let trvání Turné před ním povedl pouze Němci Svenu Hannawaldovi, který všechny čtyři závody vyhrál v sezoně 2001/2002.

„Teď jsme v tomhle exkluzivním klubu dva. Konečně si budu mít s kým popovídat,“ řekl ke Stochovu úspěchu Hannawald, nyní spolukomentátor Eurosportu, jenž byl mezi prvními gratulanty. V Innsbrucku, během třetího dílu Turné, přitom v žertu nabízel pivo každému, kdo Stocha porazí.

Ve dvanácti vytřel zrak sdruženářům

Stoch pochází ze Zakopaného, polské skokanské Mekky při hranicích se Slovenskem, které dominuje můstek Wielka Krokiew a kam se na Světový pohár každoročně sjíždí až třicet tisíc natěšených fanoušků. 

Skokan na lyžích Kamil Stoch slaví triumf v Bischofshofenu.
Skokan na lyžích Kamil Stoch a Sven Hannawald.

Není tedy divu, že malý Kamil, podobně jako mnoho jeho vrstevníků, v dětství propadl lyžování. Na dřevěných prkýnkách stál poprvé ve třech letech, v osmi začal skákat.

Brzy vyhrával různé přebory a mistrovství, překonával juniorské rekordy. Když mu bylo pouhých dvanáct (měřil 138 cm a vážil jen 28 kg!), nasadili ho na závody v severské kombinaci jako předskokana. Tehdy k všeobecnému úžasu dolétl na hranici 128 metrů. Nikdo ze sdruženářů v samotném závodě přitom nepřekonal ani 125 metrů.

V šestnácti debutoval ve Světovém poháru a viděl se v Adamu Małyszovi, polské modle, která zkraje nového tisíciletí udělala ze skoků národní sport. Poprvé se Stoch radoval z vítězství v lednu 2011, jen dva dny po Małyszovu triumfu. A jak jinak než v Zakopaném. Jako by Małysz předával svému následníkovi pochodeň, neboť právě v této sezoně končil „orel z Visly“ s nezaměnitelným knírkem svou bohatou kariéru.

Svůj idol překonal

V té době Stoch ještě netušil, že svůj idol dokáže postupně překonat. Titul mistra světa, křišťálový glóbus za celkové vítězství ve Světovém poháru i triumf na Turné mají oba, olympijské zlato však jen Stoch. Před čtyřmi lety v Soči dokonce ovládl jak závod na středním, tak na velkém můstku. „Jak se s ním můžu srovnávat?“ přenechává pocty svému nástupci Małysz.

Ten od roku 2016 pracuje v polském lyžařském svazu, a tak má možnost Stocha sledovat zblízka. „Fyzicky i mentálně šel neuvěřitelně dopředu,“ přidává další chválu.

Stoch se díky triumfu na Turné dostal do čela průběžné klasifikace Světového poháru. V polovině sezony se však rozhodně nechce uspokojit. „Před námi je ještě mnoho závodů a já chci nadále skákat dobře,“ dívá se dopředu.

Ne nadarmo. Vždyť už za měsíc bude v Koreji obhajovat dvě olympijská zlata.