Šárka Strachová se potřetí v Záhřebu umístila na třetím místě. | foto: ČTK/AP

Strachová poprvé v sezoně na stupních vítězů. Porazily ji jen dvě Slovenky

•   13:45aktualizováno  17:12
ZÁHŘEB - Tak to tu ještě nebylo. Stupně vítězů v závodě Světového poháru ve sjezdovém lyžování patří jen Češkám a Slovenkám. Šárka Strachová skončila ve slalomu v Záhřebu třetí, když nestačila jen na vítěznou Veroniku Velez-Zuzulovou a Petrou Vlhovou. Celkově tak v SP zaznamenala šestnácté umístění na stupních vítězů. O překvapení se postarala americká favoritka Mikaela Shiffrinová, která místo útoku na třinácté slalomové vítězství za sebou po chybě první kolo nedokončila.

Buď ráda, že lyžuješ za Česko, slyšela slovensky mluvící slalomářka Dubovská

Strachová tak navázala na dvě třetí místa v Záhřebu z let 2007 a 2009.

Pódiové umístění ve Světovém poháru vybojovala naposledy loni 12. ledna ve Flachau, kde byla druhá.

O překvapení se postarala americká favoritka Mikaela Shiffrinová, jež místo útoku na třinácté vítězství za sebou ve slalomech, které jela, nedokončila první kolo. Stejně dopadly mimo jiné i další dvě Češky Martina Dubovská a Gabriela Capová.

Strachová byla třetí už po prvním kole, po kterém za Velez-Zuzulovou zaostala o 41 setin sekundy. Na průběžně druhou Bernadette Schildovou z Rakouska ztrácela bývalá mistryně světa pouze dvě setiny, ale za ní byla o sedm setin Vlhová.

Šárka Strachová v závodě Světového poháru.
Šárka Strachová v cíli slalomu ve finském Levi.

I ve druhé jízdě měla Strachová třetí čas, ale Vlhová zajela nejlépe ze všech, proto se před ni dostala. Naopak lehce zkazila Schildová.

Velez-Zuzulová náskok z prvního kola uhájila, získala skleněnou korunku pro sněhovou královnu a měla radost z česko-slovenských stupňů vítězů. „Je skvělé, že jsme za sebou dvě Slovenky a že je tam i Šárka, o to je to hezčí,“ řekla Velez-Zuzulová na stadionu.

Výsledky:

1. Velez-Zuzulová 2:02,53 (1:00,40+1:02,13), 2. Vlhová (obě SR) -0,24 (1:00,88+1:01,89), 3. Strachová -0,52 (1:00,81+1:02,24), 4. Hansdotterová (Švéd.) -0,83 (1:00,97+1:02,39), 5. B. Schildová (Rak.) -1,16 (1:00,79+1:02,90), 6. Gagnonová (Kan.) -1,91 (1:01,31+1:03,13), 7. Stieglerová (USA) -2,02 (1:01,44+1:03,11), 8. Costazzaová (It.) -2,11 (1:01,32+1:03,32), 9. Truppeová (Rak.) -2,43 (1:01,80+1:03,16), 10. Geigerová (Něm.) -2,93 (1:01,63+1:03,83), ...Dubovská, Capová nedokončily 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 5 z 10 závodů):

1. Shiffrinová (USA) 400, 2. Velez-Zuzulová 390, 3. Holdenerová (Švýc.) 260, 4. Vlhová 221, 5. Strachová 201, 6. Lösethová (Nor.) 177, ...40. Dubovská 13.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 37 závodů):

1. Shiffrinová 798, 2. Gutová (Švýc.) 583, 3. Štuhecová (Slovin.) 495, 4. Goggiaová (It.) 467, 5. Worleyová (Fr.) 463, 6. Velez-Zuzulová 390, ...15. Strachová 201, 67. Ledecká 29, 83. Dubovská 13.

Jednadvacetiletá Shiffrinová minulý týden v Semmeringu vyhrála dvanáctý slalom v řadě, do kterého nastoupila, což dokázala v jedné disciplíně jako první lyžařka.

„Nesoustředím se na rekordy, jen závodím,“ uvedla olympijská vítězka ze Soči a dvojnásobná mistryně světa před startem.

Na trať v Záhřebu, kde vyhrála v letech 2013 a 2015, se Shiffrinová vydala s číslem pět, ale po chybě v polovině trati skončila.

„Je to škoda. Nejela jsem čistě, ale do budoucna nemám obavy,“ řekla Američanka. Slalom nedokončila poprvé od prosince 2012, kdy vypadla ve druhém kole v Semmeringu.

Shiffrinová mohla osmi výhrami v řadě vyrovnat hvězdy Švýcarku Vreni Schneiderovou (1988-89) a Chorvatku Janicu Kosteličovou (2000-01), která závod v Záhřebu sledovala v hledišti a s Američankou se v cíli vyfotila.

Hodnocení slalomu vede se 400 body Shiffrinová, ale Velez-Zuzulová na druhém místě ztrácí jen deset bodů. Strachová si upevnila páté místo.

Autoři: lar, ČTK