29. dubna 2014 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Strašlivý náraz do zdi ve 233 km/h. Smutek ve formuli, zemřela legenda

Ayrton Senna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ayrton Senna. | foto: internet

PRAHA Monopost se řítí rychlostí přes 300 kilometrů v hodině. Vpravo lemuje trať obrovská reklama na pivo Kronenbourg. A už je tu zatáčka Tamburello. Měl to být další rutinní pohyb volantem, takový, jakých udělá pilot formule 1 několik set za závod. Ale něco je špatně. Williams Ayrtona Senny dál pokračuje rovně. A pak přichází strašlivý náraz.

Modrobílé auto se tříští o betonovou zeď, vzduchem létají kola a další úlomky. Desítkám milionům diváků u obrazovek po celém světe se tají dech. Je 14 hodin a 17 minut, první máj 1994.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Patřil k oněm lidem, pro které vůně benzinu znamená vášnivé opojení rychlostí. Rodák z brazilského Sao Paula od 13 let usedal do kabin motokár a brzy bylo jasné, že v tomhle klukovi něco je. Hned v prvním roce vyhrál svůj první závod, o čtyři roky později už nemá v Jižní Americe konkurenci a slaví kontinentální titul. „Pořád musíte bojovat, protože nic nezískáte zadarmo,“ vysvětloval tehdy svoji filozofii.

V roce 1981 se jednadvacetiletý mladík přestěhoval do Anglie, aby se pokusil splnit si sen – propracovat se do F1. Ovládl britskou formuli Ford 1600 a dveře mezi nejlepší závodníky měl otevřené. V roce 1984 usedl do kokpitu formule 1 malého týmu Toleman. Nejezdil špatně, ale až do Velké ceny Monaka nikdo nevěnoval Brazilci větší pozornost.

To, co dokázal v úzkých uličkách Monte Carla, ukázalo, kdo se mezi elitu opravdu dostal. Ačkoliv nikdy v Monaku nebyl, dostal se po startu z 13. místa v deštivém klání na druhou pozici.

Když se blížil vedoucímu Alainu Prostovi, byla velká cena z bezpečnostních důvodů ukončena. Monte Carlo je bráno za nejprestižnější a nejtěžší závod celého šampionátu, proto se začalo jméno Senna skloňovat ve světovém tisku čím dál tím častěji.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky