Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střelci se mezi sebou perou, aby měli lepší pozici, popisuje situaci v Riu Kostelecký

Sport

  11:00
RIO DE JANEIRO - Žádné změny k lepšímu nedoznala střelnice v Riu de Janeiro pro olympijské hry. Zlatý medailista v trapu z Pekingu 2008 David Kostelecký nad tím jen mávl rukou a v klidu byl i v tréninku, který organizátoři nezvládali a někteří trenéři a soupeři se poprali.

David Kostelecký kroutí nad situací na střelnici v Riu hlavou. foto: Lidové noviny

V jednačtyřiceti nejstarší český olympionik v Riu Kostelecký, který je již na svých pátých hrách, věděl ze Světového poháru, že střelnice v Riu není ideální. Doufal, že se něco před olympiádou změní, ale zjistil, že se od té doby vůbec nic nezlepšilo.

„K úpravám nedošlo. Akorát by měli vyměnit terče, ale nevíme kdy,“ řekl Kostelecký v olympijské vesnici. Nad problémy se snaží povznést.

„Nerozhazujeme se tím. Jenom nechápeme, že to tak v dnešní době postaví a mezinárodní federace to nepohlídá. Základ je, že to je pro každého stejné a musíme se s tím porvat.“

Trenéři a střelci se prali dohromady

Vzhledem k horší viditelnosti a podmínkám na střelnici očekává, že nebudou maximální nástřely. „A nebude rozhodovat každá chyba. Kdo zachová klidnou hlavu a dotáhne to do konce, tak bude někde nahoře,“ uvažoval Kostelecký.

Poprvé startoval pod pěti kruhy před dvaceti lety v Atlantě a zkušeností má ze své kariéry dost, aby podobné věci ustál. „Asi jo,“ přikývl a rozpovídal se, jak jsou tréninky v Riu vypjaté.

„Bojovali jsme, abychom si vůbec vystřelili, jelikož organizátoři neudělali systém. Dřív bych to řešil jinak, ale teď nezbývalo, než se smát,“ řekl.

Střelci se údajně předbíhali, kdo bude střílet. A hlídali se, aby některý se soupeřů neměl více položek než ten druhý.

„Byli tam dva tři lidi, kteří se poprali. Trenéři a střelci dohromady. Někdo střílel pět položek a my měli dvě, prostě jsme se nedostali, protože jsme nehráli ty intriky. Bylo to skoro až komické,“ řekl smutně.

Netekoucí teplá voda se dá přežít

Něco podobného na žádných z předchozích olympijských her brněnský rodák nezažil. „To ne. Někdy se to stává na svěťáku, ale ne v takové míře,“ uvedl.

Během tréninku po příletu na olympiádu už zažil teplo, déšť i silný vítr. „To jsem nečekal, že to tak bude, takže jsme si vyzkoušeli všechno,“ usmíval se a doufal, že na závod bude jasno.

„Když je pod mrakem, tak je hůř vidět,“ doplnil, ale předpověď si nezjišťoval. „Radši ne. Věci, které neovlivním, nemá cenu řešit.“

Z posledních šesti olympiád chyběl jen v Aténách 2004 a tak může srovnávat. Nedostatky v Riu neviděl tragicky.

„Když jedete do Jižní Ameriky, je třeba mít toleranci širší než je běžné v Londýně nebo v Evropě. A není to nic, co by se nedalo přežít. Pokud neteče chvilku teplá voda, tak se to dá přežít,“ řekl Kostelecký.

Olympic Whitewater Stadium (slalom na divoké vodě)
Estádio do Maracanã (fotbal, slavností zahájení a zakončení LOH 2016)

Na slavnostní zahájení her ani tentokrát nepůjde. Na vztyčení české vlajky v olympijské vesnici ale ve středu nechyběl.

„V Atlantě jsem byl před dvaceti lety, a to člověk vnímá úplně jinak. Teď v jednačtyřiceti beru život úplně jinak, ale je to největší sportovní akce, takže jsem rád, že jsem v tomto věku tady,“ řekl střelec.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat