Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kostelecký: Má etapa končí. Teď můžu začít odznova

Sport

  16:04aktualizováno  17:22
LONDÝN (Od zvláštního zpravodaje ve Velké Británii) - V trapu obhajoval olympijské zlato z Pekingu. Jenže ve sportovní střelbě už nikdo medaili po bronzu Adély Sýkorové nepřidá. Ani brokař David Kostelecký ne, na londýnských hrách totiž nepostoupil do finálové šestky. "Riskoval jsem, protože jsem věděl, že v tak vyrovnaném závodě musím nastřílet velké číslo," říkal zklamaný vyrovnaným hlasem.

Obhájce olympijského zlata ve střelbě na trap David Kostelecký nepostoupil v Londýně do finále foto: ČTK

Přitom z první části šel v neděli spát z desáté pozice, během té pondělní se vyhoupl mnohem výš, ale jenom na dvě kola. V tom závěrečném ho stály boje o stupně vítězů tři osudné chyby. To kvůli nim skončil až na děleném 14. místě. Brněnský rodák tu ve 37 letech prožil už svou čtvrtou olympiádu. A zatím netuší, zda ho čeká i ta v Riu.

K TÉMATU

Co se stalo na poslední položce? Dolehla na vás tíha okamžiku?
Já byl před závodem docela v klidu. Ale už v neděli jsem začal špatně a chyboval hned v první a druhé položce. Věděl jsem, že 24 bodů je při výsledcích ostatních málo.

Změnil jste tedy něco?
Snažil jsem se střílet rychleji. Dvě dnešní položky se mi to vyplatilo, ale v té poslední jsem pálil až moc rychle. A nepodržela mě druhá rána.

Čemu přičítáte své chyby?
Sám nevím... Rozhodují druhé rány a ty mi prostě nevycházely tak, jak bych potřeboval. Byl jsem překvapený počasím, čekal jsem horší podmínky.

Proč jste se tedy rozhodl zrychlit střelbu?
Člověk se s tím musím méně mazat, střílet bez přemýšlení, bez taktiky. Jít do toho po hlavě. Věděl jsem, že musím trefit velké číslo ze zbylých pětasedmdesáti ran. Proto jsem riskoval.

Bylo těžké kvalifikaci dostřílet, když už jste věděl, že to na finále nestačí?
Zbývalo patnáct terčů - už se těšíte, až to bude za vámi. Byl jsem zklamaný, že ve finále nebudu, věděl jsem, že už je to o ničem. Tady už šlo jen o umístění... V Sydney jsem byl šestý a nikdo o tom neví. Kdo tu nemá medaili, ten nikoho nezajímá.

Jste rád, že to máte za sebou?
Určitě. Sto dvacet není zase tak velký propadák, přál jsem si víc, ale je to jenom sport. Jde o moji čtvrtou olympiádu, vím, jak těžké je udělat medaili. Jsem rád, že se mi to jednou povedlo, protože to není sranda.

Spadlo z vás i to břemeno olympijského obhájce zlata?
Ano, první dva roky určitě bylo břemenem. Něco teď zkrátka končí, to vítězství z Pekingu jsem si nosil pořád s sebou... Teď můžu začít odznovu, můžu rozjet novou etapu, uleví se mi. Bude se mluvit o jiných lidech, ale věřím, že se mi v kariéře ještě něco povede. Střelba je nevyzpytatelná.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat