Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na olympiádu jede poosmé, potká se tam se synem. Rekordmankou ale není

Sport

  11:20aktualizováno  12:32
PRAHA - Olympijské hry jsou pro ni rutinou. Aby ne, když gruzínská střelkyně Nina Salukvadzeová na ně jede už poosmé. Rio pro ni však bude mít přece jen speciální příchuť - jako první matka v historii se na olympijských střelnicích potká se svým synem.

Olympijské hry v Riu (ilustrační foto). foto: Reuters

„Jsem velmi šťastná a pyšná, že budu moci závodit po boku svého syna,“ řekla Gruzínka pro Reuters. Bylo jí teprve 19, když získala zlatou medaili ve střelbě ze sportovní pistole a stříbro ze vzduchovky na hrách v Soulu v roce 1988, tehdy ještě pod vlajkou Sovětského svazu. V Pekingu 2008 brala bronz v desetimetrové střelbě ze vzduchové pistole.

Salukvadzeové osmnáctiletý syn Tsotne Machavariani si účast na svých prvních hrách vystřílel také ve vzduchovce na únorovém evropském šampionátu. „Mám z toho dvojnásobnou radost, zastřílím si na olympiádě a potkám se tam se svou matkou,“ řekl Machavariani.

Salukvadzeová pro Reuters uvedla, že rodinné vztahy ve sportu nehrají roli a neměly by oslabovat sportovní vášeň. „Ale upřímně - jsem matka a svému synovi budu na olympiádě moc fandit,“ dodala.

Rekordman Millar - deset účastí a nemocný kůň

Osm účastí na olympijských hrách je opravdu hodně, Gruzínka však rekordmanem není. Tím je totiž kanadský reprezentant v jezdectví Ian Millar, který má na svém kontě rovných deset olympijských závodů. Poprvé startoval na hrách v Mnichově v roce 1972, rekordní zápis přidal v Londýně 2012, kde také získal svou první medaili - stříbro v soutěži družstev.

V roce 2015, tedy v osmašedesáti letech, dokázal vyhrát Panamerické hry. Kanadskému jezdeckému týmu Millar také pomohl v kvalifikaci do Ria, avšak v Brazílii svůj jedenáctý olympijský zářez nepřidá. Jeho nejlepší kůň Dixson se totiž zotavuje ze dvou operací hematomů a není zcela fit. Jméno Millar se však přece jen na startovní listině objeví. Rodinnou jezdeckou tradici totiž bude v Riu hájit rekordmanova dcera Amy.

Podle kanadských médií však není vyloučené, že se Millar i jeho koně nachystají na olympiádu v roce 2020 v Tokyu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat