Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Stříbrná Sáblíková nemohla uvěřit rychlému času: Každou medaili si užívám, jedu nad plán

Martina Sáblíková na stupních vítězů. foto: ČTK

Heerenveen - Vypadalo to, že Martina Sáblíková má v letošní sezoně na tříkilometrové trati smůlu. Třikrát na ní startovala, třikrát byla čtvrtá. V nejdůležitějším závodě sezony se však na ni štěstí přeci jen usmálo. Na světovém šampionátu v Heerenveenu vybojovala stříbro.
  20:01

Už více než měsíc jsou rychlobruslařky zavřené v „bublině“ v nizozemském Heerenveenu. Absolvovaly zde nejprve mistrovství Evropy ve víceboji, dva Světové poháry a nyní i světový šampionát. Až ji Sáblíková bude opouštět, bude mít důvod ke spokojenosti.

Martina Sáblíková si v závodu na 3000 metrů dojela pro stříbro.
Martina Sáblíková si v závodu na 3000 metr dojela pro stříbro.

„Pět týdnu tady bylo hodně těžkých,“ líčila v nahrávce pro média. „Ale že pojedu domů s bronzem z Evropy a stříbrem z trojky, je pro mě splněným snem.“

Před závodem na tři kilometry nebyla největší favoritkou. Jistě, byla obhájkyní loňského zlata, je rychlobruslařským fenoménem, ovšem v letošní sezoně na trojce na pódiu ještě nestála.

I proto před světovým šampionátem varovala: „Holky jsou brutálně rychlé, prát se o medailové pozice bude náročné.“

Sáblíková ale ukázala zkušenosti. To, že se umí na vrchol sezony skvěle připravit. A tak zatímco většina jejích soupeřek za svými nejlepšími letošními časy zaostala, Sáblíková si v Heerenveenu vylepšila rekord trati.

„Byl to skvělý závod. Jiný než všechny ostatní, které jsem zde absolvovala,“ rozplývala se. „Bylo to nádherné a navíc s krásným koncem.“

Sáblíková se představila v předposlední rozjížďce. Když se postavila do dráhy, ve vedení se tou dobou nacházela Nizozemka Antoinette de Jongová v čase 3:58,47.

„Upřímně, když jsem viděla ten čas, tak mě nenapadlo, že bych ho mohla atakovat. Nikdy jsem tady tak rychle nejela,“ líčila Sáblíková. Přesto ho téměř vyrovnala.

Podle Češky jí k tomu pomohla i její soupeřka z dráhy Ragne Wiklundová. Ta totiž nasadila od začátku ostré tempo, Sáblíková ji měla dlouho před sebou, musela se dotahovat.

„Myslela jsem si, že si Ragne trochu spletla trať, že se rozjela na patnáctistovku. Musím říct, že jsem hodně dostávala a pěkně mě školila,“ uznala Češka.

V jiných závodech Sáblíková svým sokyním z rozjížďky často ujíždí, soupeří v podstatě jen s časem ostatních. Tentokrát ji vidina silné konkurentky před sebou psychicky pomohla.

Ranní forma nevěstila nic dobrého, bronz proto Samkovou potěšil. Pomohla i překvapivá zbraň

„Vzhledem k tomu, že jsem při jízdě celkem dostávala, jsem ani neměla čas na to, myslet, jestli mě něco bolí, nebo nebolí,“ vykládala. „V hlavě jsem měla jen to, abych s tím něco udělala.“ 

Sáblíková postupně zrychlovala. Ztrátu na Wiklundovou, která byla v jednu chvíli i 2,40 sekundy, postupně mazala. Nejprve na 2,02, v předposledním kole na 0,51.

A cílem projela s náskokem 1,92 sekundy. „Když jsem viděla můj čas, říkala jsem si, že to není možné,“ vyprávěla Sáblíková.

Dráhu zdolala za 3:58,57. Přepsala své osobní maximum v hale Thialf. A navíc se dostala na průběžné druhé místo, na první De Jongovou ztratila jen jednu desetinu.

Medaili ale jistou ještě neměla. Na startu totiž zbývaly dvě nejrychlejší ženy aktuální sezony - Nizozemka Irene Schoutenová a Ruska Natalia Voroninová.

„Když jsem dojela a viděla, že jsem o desetinu druhá, tak jsem si říkala: Hlavně ať nejsem o tu desetinu čtvrtá,“ strachovala se Sáblíková. Její obavy se však nenaplnily. Jak Schoutenová, tak i Voroninová byly pomalejší a Češka se mohla radovat ze stříbra. 

Byla to pro ni jubilejní třicátá medaile z mistrovství světa (v součtu šampionátu na jednotlivých tratích i ve víceboji). Obdivuhodná bilance!

„To jsem ani nevěděla,“ vyhrkla poté Sáblíková. „Ale samozřejmě jsem za to ráda. Každá další medaile, kterou získám, je obohacení mé kariéry. Je to takový nad plán, protože jsem už dosáhla všeho.“ 

I přesto ji umístění na stupních nikdy neomrzí. „Když vidím, že mohu i ve třiatřiceti letech soupeřit s ostatními, jsem ráda,“ říkala. „Sport a rychlobruslení mě baví a naplňuje. Když k tomu navíc přibude další placka, tak si to hrozně užívám.“

Další by mohla přidat v neděli, kdy je na programu závod na 5000 metrů, její parádní disciplína. V tomto ročníku se pětka jela zatím jen jednou v rámci mistrovství Evropy a Sáblíková ji vyhrála.

„Bude to jiný závod s jinými holkami,“ přemítá Češka. „Někdo se připravuje třeba jen na pětku, někomu se zase nepovedla trojka a bude z toho chtít vytěžit maximum.“

I kdyby se jí náhodou nepovedla, zklamaná nebude. „Domů pojedu s bronzem z Evropy a stříbrem na tři kilometry. Jsem maximálně spokojená,“ uzavřela.

Autor: