Stříbrný olympionik Hradilek je potřetí Kanoistou roku

21:51
OLOMOUC - Stříbrný olympijský medailista ve vodním slalomu kajakář Vavřinec Hradilek se podle očekávání stal potřetí v kariéře vítězem ankety Kanoista roku. V hlasování trenérů, funkcionářů, novinářů i závodníků obdržel 308 bodů. Oceněn převzal na slavnostním vyhlášení ve Slovanském domě v Olomouci.

Kanoista roku 2012. Na snímku jsou nejúspěšnější senioři v kategorii slalom (zleva) Kateřina Kudějová, Stanislav Ježek a Vavřinec Hradilek foto: ČTK

Na druhém místě skončila kajakářka Kateřina Kudějová, mistryně světa a vicemistryně Evropy do 23 let, která v uplynulé sezoně byla druhá v celkovém hodnocení Světového poháru. Třetí se umístil Ondřej Rolenc, bronzový medailista z mistrovství světa, který také vyhrál kategorii sjezdařů na divoké vodě.

Paradoxem je, že v hlasování o nejlepšího vodního slalomáře skončil za Hradilkem na druhém místě před Kudějovou kanoista Stanislav Ježek, pátý muž z olympijského závodu. Do konečného pořadí nepromluvila ani někdejší vítězka ankety a dvojnásobná olympijská šampionka Štěpánka Hilgertová, čtvrtá z londýnských her.

Uplynulá sezona byla neuvěřitelná, zářil štěstím Hradilek

Hradilek, který vyhrál anketu už v letech 2009 a 2010, byl letos jednoznačně nejlepším českým vodákem. Vedle zisku stříbrné olympijské medaile skončil pětadvacetiletý kajakář čtvrtý na mistrovství Evropy. Do podvědomí fanoušků se zapsal také experimentální jízdou v deblkanoi s Ježkem, s nímž postoupil do semifinále olympijského závodu.

Hradilek už by rád zahájil přípravu na další sezonu, ale povede se mu to, asi až odjede na soustředění do Austrálie a Nový Zéland. "Je to pořád masakr. Nemám moc času trénovat, ale budu muset začít," řekl po vyhlášení. "Uplynulá sezona byla neuvěřitelná, má to pořád důsledky v akcích, ale až odjedu za teplem, tak se zase připravím dobře," slíbil.  Nejlepšími juniory byli mezi slalomáři vyhlášeni kajakářka Karolína Galušková a mezi sjezdaři kanoista Vladimír Slanina.

Výsledky ankety Kanoista roku 2012

Celkové pořadí: 1. Hradilek (vodní slalom, K1) 308 bodů, 2. Kudějová (vodní slalom, K1) 54, 3. Rolenc (sjezd, C1) 44, 4. Ježek (vodní slalom, C1) 43, 5. Volf, Štěpánek (vodní slalom, C2) 41.

Slalom: 1. Hradilek 290, 2. Ježek 69, 3. Kudějová 66.

Sjezd: 1. Rolenc 210, 2. Mrůzek (K1) 106, 3. M. Šrámek, Tomek (C2) 91.