Zdeněk Štybar.

Zdeněk Štybar. | foto: ČTK

Štybar bojoval na Vueltě v úniku o etapové vítězství, nakonec dojel třetí. Raduje se Wellens

•   16:54aktualizováno  17:27
Ourense - Český cyklista Zdeněk Štybar obsadil třetí místo ve 14. etapě Vuelty, která po 204,7 km skončila v Ourense spurtem skupiny uprchlíků do kopce. Zvítězil Belgičan Tim Wellens, v čele průběžného pořadí zůstal Slovinec Primož Roglič.

Cyklistický etapový závod Vuelta - 14. etapa (Lugo - Ourense, 204,7 km):

1. Wellens (Belg./Lotto-Soudal) 4:37:05, 2. Woods (Kan./EF Pro Cycling), 3. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step), 4. Van Baarle (Niz./Ineos Grenadiers) všichni stejný čas, 5. Soler (Šp./Movistar) -11, 6. Arensman (Niz./Sunweb) -13, 7. Périchon (Fr./Cofidis) -3:11, 8. D. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation), 9. Serrano (Šp./Caja Rural-Seguros), 10. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -3:44, ...108. Hirt (ČR/CCC) -5:52.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 53:57:05, 2. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) -39, 3. Carthy (Brit./EF Pro Cycling) -47, 4. D. Martin -1:42, 5. Mas (Šp./Movistar) -3:23, 6. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -6:15, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe) -7:14, 8. Valverde (Šp./Movistar) -8:39, 9. Vlasov (Rus./Astana) -8:48, 10. De La Cruz (Šp./SAE Team Emirates) -9:23, ...43. Hirt -1:27:06, 97. Štybar -2:45:21.

Čtyřiatřicetiletý Štybar strávil v úniku většinu etapy, jež svým zvlněným profilem s několika stoupáními seděla jeho klasikářským schopnostem. V závěrečném technickém spurtu českého jezdce zavřel u bariéry Španěl Marc Soler a Štybarovi mezitím o několik rozhodujících metrů ujeli Wellens a Kanaďan Michael Woods. I tak si bývalý mistr světa v cyklokrosu připsal nejlepší výsledek na Grand Tour od roku 2015, kdy vyhrál etapu na Tour de France.

Peloton dojel do cíle s odstupem 3:44 minuty se všemi favority. V čele průběžného pořadí změny nenastaly, po výhře v úterní časovce vede stále obhájce titulu Roglič o 39 sekund před Richardem Carapazem a 47 sekund před Britem Hughem Carthym.

Štybarovi dnes těsně nevyšel útok na etapové vítězství, kterým by mohl napodobit nedávný úspěch Josefa Černého na Giru d’Italia a svůj vlastní z Vuelty v roce 2013. Člen týmu Deceuninck-Quick Step byl v úniku zhruba 160 kilometrů v dlouho sedmičlenné skupině, jež se v závěrečných dvaceti kilometrech zredukovala na šest jezdců.

Asi 14 km před cílem se Štybarovi ve sjezdu podařilo šestici roztrhat a ujel společně se Solerem, později se k nim připojil Wellens. Zdálo se, že o etapovém vítězství se bude rozhodovat mezi tímto triem, ale nakonec je kilometr před páskou dojela druhá trojice, z níž se ještě prosadil na druhé místo Woods.

Zvlněný profil s vrchařskými prémiemi třetí kategorie nabídne i čtvrteční 15. etapa, jež vede mezi městy Mos a Puebla de Sanabria a měří 230,8 km. Závod, kvůli nahuštěnému kalendáři zkrácený na 18 etap, skončí v neděli v Madridu.