23. března 2014 17:59 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kristoff předčil favority na San Remu, Štybar spurtoval sedmý

Alexander Kristoff (v čele) míří do cíle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexander Kristoff (v čele) míří do cíle. | foto: ČTK/AP

SAN REMO/PRAHA Dva české hrdiny měla první z jarních cyklistických klasik, 299 kilometrů dlouhá epopej z Milán do San Rema. Přes 240 kilometrů strávil v úniku Jan Bárta a až se na pobřeží Středozemního moře rozhodovalo o vítězi, do chumlu spurterů se tlačil Zdeněk Štybar. A mezi specialisty skončil sedmý, ve stejném čase jako Nor Alexander Kristoff.

Štybar znovu celou zimní přípravu věnoval klasikám a i jeho zlatá odbočka do cyklokrosových terénů byla jen jednou z etap pro jarní misi v silničním pelotonu. Dosud však hvězdný cyklista týmu Omega mluvil hlavně o "kostkových" klasikách, Flandrech či Roubaix, kde loni dojel šestý.

Ale že se bude tlačit do popředí i v závodě, který měl být určen sprinterům?

Však se jich taky přes Cipressu i Poggio, jediné dva zásadní vrcholy na trati, co se tyčí až těsně před San Remem a pravidelně oddělují hvězdy od těch zbylých, převalila celá horda. Cavendish coby favorit číslo jedna, s ním Greipel, další Němec a loňský překvapivý vítěz Ciolek, taky Slovák Peter Sagan.

Pohled na čelo závodu.

A když ani výjezd na Poggio, ani následný sjezd po mokrém asfaltu mezi skleníky peloton nenadělil, rozhodovala až cílová rovinka. Štybar v závětří za Cancellarou, kousek dál britský rychlík Cavendish, Sagan se tlačil zprava.

Zásadní věc se však udála na druhé straně spurtující skupiny.

Vpřed tam vystřelil Nor Kristoff, nečekaně, bleskově a nikdo se nedokázal schovat za jeho záda, ani švýcarský Spartakus Cancellara, snad nejlepší tempař balíku nestíhal. A když se po bezmála sedmi hodinách lavina cyklistů nahrnula do cílové brány, Kristoff máchal rukama ve vzduchu a smutný Švýcar, loni třetí, vztekle bušil do řídítek.

Neuvěřitelné, žasl Kristoff

"Úžasné, fantastické vítězství," říkal pak šampion v televizním rozhovoru. "Doufal jsem možná v umístění v TOP 10, ale toto je neuvěřitelné. Když jsem viděl, že v čele jede Cavendish i Greipel, bylo mi jasné, že bude těžké je porazit, ale spurt po 300 kilometrech je jiný než po dvoustovce a ono to vyšlo."

Štybar za zády nechal jak Sagana, tak Ciolka a jen o jedno místo zaostal za historickým výsledkem Tomáše Konečného z roku 2002. Před jednorázovkou E3 Harelbeke, první ze závodů po kostkách, kterou si vytipoval, znovu demonstroval svou jarní cyklistickou pohodu.

Přitom v závěru pracoval hlavně pro Cavendishe. "Snažil jsem se mu pomoci, jak jen to šlo. Markovi to finále nevyšlo úplně podle představ, ale celý závod jel výborně a byl silný," podotkl Štybar na svém webu.  "Já se cítil taky v hodně dobré formě. Od Paříž-Nice jsem se o trochu zlepšil, neměl jsem žádný problém s délkou závodu, spíš mi činila potěšení. Trénoval jsem na to tvrdě a vyplatilo se to."

Cyklistický jednorázový závod Milán - San Remo (WorldTour) - 299 km

1. Kristoff (Nor./Kaťuša) 6:55:56, 2. Cancellara (Švýc./Trek), 3. Swift (Brit./Sky), 4. Lobato (Šp./Movistar), 5. Cavendish (Brit./Omega Pharma-Quick-Step), 6. Colbrelli (It./Bardiani Valvole), 7. Štybar (ČR/Omega Pharma-Quick-Step) všichni stejný čas.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.