31. října 2012 16:43 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Cyklistika je teď už prakticky čistá, myslí si Štybar

Zdeněk Štybar na MS 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Štybar na MS 2012. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Cyklista Zdeněk Štybar považuje rozsáhlou dopingovou kauzu Lance Armstronga za velkou ránu svému sportu. Věří ale, že to nejhorší má již cyklistika za sebou a v dnešní době už je prakticky čistá. I proto doufá, že na ni fanoušci nezanevřou.

"Určitě je to hodně šokující, hrozně špatná situace pro celou cyklistiku. Ale možná by prostě bylo lepší, kdyby to lidi nečetli a ty noviny zavřeli. Prostě kdyby se o tom psalo méně," řekl novinářům Štybar, podle něhož však bylo štěstím v neštěstí to, že Armstrongův skandál přišel na konci silniční sezony. "Doufejme, že až začne ta další, lidi na to alespoň trošku zapomenou. Že to není třeba aféra na Tour de France," dodal.

"Věřím však, že právě od této chvíli budou všichni přesvědčení o tom, že cyklistika se skutečně pročišťuje a poslední tři čtyři roky byla doopravdy hodně čistá," prohlásil Štybar.

Začnou tomu však lidé věřit doopravdy? "Samozřejmě, že lidé si budou věřit tomu, čemu chtějí," podotkl dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu. "Ale kdy jindy než teď? Tohle nejsou aféry z loňska nebo předloňska, to jsou aféry staré deset let. Nejsou to závodníci, kterým je 23 nebo 25 let a teď se přiznávají k dopingu," připomněl Štybar. "I z toho se dá soudit, že ta dnešní cyklistika je čistá," dodal.

ČTĚTE TAKÉ

Přidal také svůj pohled na vyjádření Mezinárodní cyklistické unie UCI, která se od všeho distancovala, ačkoli podle některých náznaků měla propracovaný systém dopingu v Armstrongově týmu pomáhat krýt. "Myslím, že UCI už asi nic jiného nezbývalo. Bylo by směšné, kdyby se vyjádřili jinak," prohlásil Štybar.

Přesto některé ze světových deníků požadovaly po UCI doznání. Český závodník však přiznal, že takové věci moc nečetl. "Samozřejmě vím, co probíhalo. Podle mého ani pořádně netušíme, o co vlastně pořádně jde a proč všechno tohle vzniklo. Armstrong byl přece už očištěný, a najednou po měsíci všechno vyvrcholilo až do takovéhle tragédie," řekl Štybar.

"Pokud by byl čistý i zbytek, Armstrong by zvítězil"

"Prošel přitom 500 zkouškami a ani jedna nebyla pozitivní. Jak jinak to už potvrdit... Oni neměli žádný důkaz a to všechno bylo postavené na svědectví," doplnil Štybar. Naznačil tak, že do určité míry stojí za Armstrongem. "Nevím, jaký to byl rok, ale jeden z těch ročníků Tour by musel vyhrát asi až desátý jezdec celkového pořadí. Z toho je jasné, že tam v tom byli asi všichni nějak zapletení," podotkl Štybar s připomínkou spousty názorů, že by Američan vyhrál i bez dopingu. "Ale to by musel být čistý i ten zbytek," poznamenal.

"Pro lidi, kteří objeli Grand Tour a vědí, co všechno to obnáší, tak to není o tom, že si Armstrong dával EPO a zničehonic vyhrál. On to měl všechno najeté, věnoval se časovkám, věnoval se aerodynamice a byl nejdál i v tomhle všem, proto vyhrával," tvrdí Štybar.

Jeho stájovým kolegou byl letos Levi Leipheimer, jeden ze svědků proti Armstrongovi, který ovšem sám přiznal užívání zakázaných látek. A vedení stáje Omega Pharma-Quick Step se s ním vzápětí rozloučilo. "Vůbec jsem s ním nemluvil a ani tým s ním o tom nekomunikoval. Jen s ním ukončili smlouvu. Mrzí mě však, že takový zkušený závodník musel odejít a ještě takovým stylem," konstatoval Štybar.

Sám během své první kompletní sezony na silnici absolvoval mnoho testů na doping. "Ty mimosoutěžní byly tak dva až tři do měsíce plus potom po každém vítězství a nějaké náhodné, což vychází minimálně tak na dvě zkoušky v každém etapovém závodě," přiblížil Štybar.

Přiznal, že je velmi snadné si o někom pomyslet, že dopuje. "Kdo vyhrává a je lepší než ti ostatní, bude vždycky podezřelý," řekl. "Takové věci vám třeba proběhnou hlavou, pokud jedete 500 wattů a někdo přitom ještě nastoupí. Tak si říkáte, 'to snad není možné, co měl k snídani?' Ale on zrovna tak může mít prostě extra dobrý den, kdy mu všechno sedne," doplnil Štybar.

Statisticky je prý přitom cyklistika nejčistším sportem. "Bylo by možná zajímavé, jak by to vypadalo v jiných sportech, kde jsou nažraní ještě víc, kdyby se tam dělalo tolik kontrol jako v cyklistice," uzavřel Štybar.

ČTK