16. března 2014 18:32 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Štybarovi přední příčky unikly, na trati Paříž-Nice byl celkově patnáctý

Cyklisté v Nice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklisté v Nice. | foto: ČTK/AP

Teprve 15 kilometrů před cílem poslední etapy přišel Zdeněk Štybar o místo na pódiu v celkové klasifikaci cyklistického závodu Paříž-Nice. Český cyklista se neudržel ve skupině favoritů, projel cílem v Nice s minutovou ztrátou na 23. místě a a vypadl z Top Ten.

Po loňském triumfu v závodě Eneco Tour sahal Štybar hned při svém debutu na Paříž-Nice po druhém nejlepším výsledku kariéru v seriálu World Tour. Po sedm dnů podával při prestižní "cestě za sluncem" z Paříže do Nice skvělé výkony, profil zbavený horských etap i časovek mu seděl, v etapách finišoval třetí i pátý.

Až poslední den to neklaplo.

Nejkratší (128 km), ale kopcovitá etapa rozdělila peloton na několik skupinek. Vpředu ujížděli uprchlíci, z nichž nakonec zbyli jen Fränk Schleck z Treku a Simon Špilak z Kaťuše, za nimi se hnala parta favoritů celkové klasifikace v čele se žlutým Kolumbijcem Carlosem Betancurem z AG2R. Z této skupiny dravců posléze zbylo jen něco málo přes 20 mužů - a 15 kilometrů před cílem s nimi Štybar bohužel ztratil kontakt.

Šlapal poté ve třetí skupince, společně s loňským vítězem Gira Nibalim, který se opět jednou vyčerpal sérií útoků. Ale díru už zacelit nedokázali.

Do cíle dorazila Štybarova a Nibaliho skupinka se ztrátou 1:08 minuty, český cyklista na 23. místě. Televizní grafika pak sice těsně po dojezdu evidovala Štybara na 5. místě celkové klasifikace, ale tento údaj byl chybný. V oficiální klasifikaci na stránkách společnosti ASO klesl mimo elitní desítku konečného pořadí na 15. místo.

Poprvé v historii zvítězil Kolumbiec

Těsně před cílem skončila snaha dua F. Schleck, Špilak a v nervózním spurtu pak byl sražen na zem muž v duhovém trikotu mistra světa Rui Costa. Portugalec se dlouho těžce zvedal, protože však k pádu došlo v ochranném pásmu, zůstalo mu celkové druhé místo.

Titul z Paříž-Nice patří poprvé v historii Kolumbijci - Carlosi Betancurovi. A triumf v závěrečné etapě Arthuru Vichotovi v dresu francouzského mistra.

Pro Zdeňka Štybara nyní platí: veškerá pozornost patří jarním klasikám.

Cyklistický závod Paříž-Nice (WorldTour)

8. etapa (128 km): 1. Vichot (Fr./FDJ.fr) 3:06:56, 2. Rojas (Šp./Movistar), 3. Gautier (Fr./Europcar), 4. Caruso (It./Cannondale), 5. Kelderman (Niz./Belkin), 6. F. Schleck (Luc./Trek) všichni stejný čas, ...23. Štybar (ČR/Omega Pharma-Quick-Step) -1:08.

Konečné pořadí: 1. Betancur (Kol./AG2R) 35:11:45, 2. Costa (Portug./Lampre) -14, 3. Vichot -20, 4. Rojas -21, 5. Fuglsang (Dán./Astana) -29, 6. Gautier -31, ...15. Štybar -1:33.

Tomáš Macek

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?