Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Suárez a Černovová vyhráli na Kladně, Šebrle osmnáctý

Sport

  19:47
KLADNO - Favorité Leonel Suárez a Taťjana Černovová vyhráli mezinárodní vícebojařský TNT-Fortuna mítink v Kladně. Kubánec se na prvním místo dostal až v závěru a zvítězil součtem 8231 bodů, Ruska vedla od první disciplíny a nakonec předvedla velmi kvalitní výkon 6773 bodů.

Roman Šebrle. foto: ČTK

Nejlepším českým desetibojařem byl na patnáctém místě František Staněk (7470), světový rekordman Roman Šebrle se trápil od skoku dalekého se zraněnými lýtky a nakonec skončil výkonem 7343 bodů osmnáctý. Aby se kvalifikoval na MS do Tegu, musí Šebrle absolvovat ještě další desetiboj, na kterém se pokusí splnit alespoň mírnější limit 8000 bodů. Za Suárezem se dostal na druhé místo Belgičan Hans van Alphen (8120), třetí pozici obsadil Jihoafričan Willem Coertzen (8094).

Přes hranici 8000 bodů, byť těsně, se v průměrné soutěži dostalo nakonec sedm vícebojařů. Naproti tomu Černovová jen o 17 bodů zaostala za nejlepším výkonem sezony Jessiky Ennisové z mítinku v Götzisu. Na druhém místě skončila rovněž v nejlepším osobním výkonu Karolina Tyminská z Polska, která získala 6516 bodů. Nejlepší česká vícebojařka Kateřina Cachová skončila výkonem 5897 těsně pod stupni vítězů i těsně za osobním maximem.

Taťjana Černovová.

Šebrle si přivodil zranění lýtek při skoku dalekém a od té doby se trápil. Nemohl prý v žádné disciplíně předvádět stoprocentní výkon, ale hned z několika důvodů se rozhodl závod dokončit. Šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák ho nyní bude moci snáze nominovat na Evropský pohár ve vícebojích, Šebrle si také chtěl vyzkoušet tréninkově další disciplíny a rovněž tak nepřišel o finanční prémii za kladenský start.

Světový rekordman se nyní musí rozhodnout, kde bude plnit limit na MS. V úvahu připadá vedle Evropského poháru i mítink v Ratingenu o dva týdny později. Může se i stát, že se Šebrle raději úplně uzdraví, bude trénovat a absolvuje jediný pokus o limit na přelomu července a srpna. "K tomu bych se přimlouval já. Ale on si to rozhodne sám," řekl kouč Dalibor Kupka.

Šebrle tvrdí, že je schopný se za tři týdny zlepšit o 1000 bodů, ale musí se prý dát zdravotně do pořádku. "Pak by to šlo," uvedl. Do pátku se musí rozhodnout, zda vezme zavděk nominací na Evropský pohár za dva týdny, nebo raději počká. "Ostatní kluci čekají, pro ně by to byla čest reprezentovat," přemítal Šebrle nahlas.

Roman Šebrle. 

Desetibojař tvrdí, že je fyzicky připravený a bolavý přechod od Achillových šlach do lýtek ho bude trápit jen několik dní. "Znám to z tréninku," vysvětlil bronzový medailista z letošního halového ME v Paříži. "Do ničeho jsem se tady nehnal, jen jsem si to chtěl vyzkoušet," doplnil s tím, že testoval také svalové zranění zad, které ho trápilo před několika týdny. "Už to je v pořádku," ujistil.

Desetiboj Šebrle dokončil poprvé po dvou letech. "To je hezké, i když to byl pavýkon. Ale už po dálce jsem se s tím smířil," uvedl. Nedělal by si prý ani příliš těžkou hlavu z toho, kdyby se na mistrovství světa nenominoval. "To je život," prohlásil. Jeho hlavním cílem je zakončit kariéru příští rok na olympijských hrách v Londýně.

Autor: