Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sudová: Pořád chci medaili, nejedu do Vancouveru na výlet

Sport

  4:14
PRAHA - Berle odložila už před dvanácti dny. Po schodech v budově Dukly Liberec včera vyběhla jako laňka, dolů sestoupila bez náznaků problému. "Pocítím to snad jen při propnutí nohy. Kdyby mi na Dukle zaveleli ,pozor!‘, mohla bych mít problém," smála se.

Nikola Sudová se speciální ortézou. foto: ČTK

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová hodlá naplnit svůj olympijský sen. A dnes odletí s hlavní částí českých olympioniků do Vancouveru. Navzdory tomu, že si v polovině ledna v americkém středisku Deer Valley přetrhla křížový vaz v levém koleni.

Ba co víc, věčně dobře naladěná boulařka se, byť její kloub zpevňuje při lyžování speciální ortéza, nebojí hovořit o medaili! "Předtím jsem věřila, že na ni můžu dosáhnout.

Nikola mě inspirovala, líčí šampionka

Slovy vděčnosti směrem k akrobatické lyžařce Nikole Sudové nešetří, na to, jak jí ukázala cestu, prý nezapomene. Šestatřicetiletou Kateřinu Manestarovou z beskydské Ostravice totiž 6. ledna potkala stejná patálie s křížovým vazem jako týden nato slavnou boulařku. Přesto lyžařka uprostřed minulého týdne vybojovala na Světových zimních hrách Masters ve slovinské Kranjske Goře dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili!

"Už jsem byla smířená s tím, že nikam nepojedu. Jenže pak se zranila i Nikola a já se dočetla, že do toho jde. Napřed jsem, spíš z legrace, říkala, že to zkusím taky, ale potom se mi všechno rozleželo – a proč ne?" říká Manestarová, juniorská mistryně Česka v Super G z dob federace. "A když mi můj pokus posvětil i můj ortoped, sám lyžař, měla jsem jasno," dodává.

Do Slovinska vyrazila samozřejmě s ortézou a po několika trénincích. "Napřed to šlo ztuha. Zajímavé je, že ještě dnes nemůžu pořádně chodit, ale na lyžích jsem na všechno zapomněla. Měla jsem sice pocit nehorázné drzosti, že v takovém stavu chci něco dokázat, ale uklidňovala jsem se, že chci závodit především sama se sebou," líčí.

Výsledek byl nad očekávání – v kategorii 35–40 let Manestarová ovládla obří slalom, super G a přidala stříbro ve slalomu.

"Nic z toho, co jsem natrénovala dřív, se neztratilo, a věřím, že tak to bude i v případě Nikoly. Dokonce si myslím, že teď má jistou výhodu – odpočinula si, pauza jí může prospět. Věřím, že i ona předvede, co umí," přemítá.    JIŘÍ JAKOUBEK - LN

Teď je to krapet složitější. Medaili nezavrhuji, chci ji, zajedu, jak nejlíp umím, ale dvojnásob důležité budou chyby soupeřek. Určitě chci předvést dobrou jízdu, abych měla dobrý pocit," pravila sedmadvacetiletá pohodářka.

S ortézou jsou kamarádky
Její trenér Radek Herot je opatrnější. "Před zraněním byla šance na medaili devadesátiprocentní. Teď vidím padesátiprocentní naději, že postoupí z kvalifikace do finálové šestnáctky. Ale na získání jistoty máme ještě pár dní," řekl.

Boulařky budou závodit už 13. února, kdy mají kvalifikaci i finále. Sudová neztrácí svůj věčný optimismus ani přesto, že teprve o uplynulém víkendu zkusila v Německu jízdu v boulích. Poprvé od zranění.

"Bylo jasné, že koleno zpevněné ortézou nerupne. Od první boule jsem zatěžovala obě nohy stejně, šlo to. Noha byla umrtvená obstřiky, to bude i na olympiádě. Kdyby mě náhodou píchlo, což by mě mohlo rozhodit. Na ortézu jsem přenesla kus zodpovědnosti, jsme kamarádky. Vím, že nesmím jet v záklonu," uvedla závodnice, která zvládá množství posilovacích cviků.

"Hlavní potíž je v nestabilitě kolena, pořád musím zpevňovat okolní svaly, které dlouho jen visely. Ale ještě je čas," dodala. Zejména na začátku své kalvárie zaslechla, že její pokus rovná se bláznovství. "Ale na olympiádě nebudu jediný blázen. V Deer Valley si hodinu po mně utrhl vaz Australan Ramone Cooper, a když se mrknete na jeho blog, prožil stejné dva týdny jako já. A taky tam přijede."

Sudová však musí v každém případě slevit z obtížnosti sestavy. "Dvojnou helikoptéru stoprocentně nepředvedeme, to prostě nejde," řekl kouč Herot. "Ale je to velmi ojedinělý prvek," podotkl. Její tréninky v Kanadě budou omezené. "Začnu až devátého, koleno by mohlo otékat, a maximálně pět jízd denně."

Co si z uplynulých dní vzala? "Nepoddala jsem se tomu. Vím ještě víc než předtím, že je dobré jít za svým cílem, dokud je aspoň malá naděje," má jasno. Po návratu začne studentka pedagogické fakulty v Liberci pracovat na diplomové práci, potom si domluví termín operace. "Nikdy ale nezapomenu na ten zvuk, když to prasklo. Jako když lusknete prsty."

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...