13. října 2008 11:55 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sumista Poříz opět vicemistrem světa

Jaroslav Poříž (vpravo) a 240 kilogramů vážící ruský mistr světa Alan Karajev, kterého porazil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Poříž (vpravo) a 240 kilogramů vážící ruský mistr světa Alan Karajev, kterého porazil. | foto: ČTK

RAKVERE Jaroslav Poříz obhájil titul vicemistra světa v sumó. Na víkendovém šampionátu v estonském Rakvere se probojoval do finále kategorie bez rozdílu vah, kde prohrál s mongolským reprezentantem Naranbatem Gankhuyagem. Předloni skončil Poříz druhý v japonském Sakai a postaral se o historický český úspěch v prestižní kategorii MS.

V semifinále Poříz nastoupil proti několikanásobnému mistru světa Alanu Karajevovi z Ruska, v Evropě dlouho neporaženému 240 kilogramů vážícímu gigantovi. I nad tím dokázal přes metrákovou nevýhodu zvítězit, Karajev mu však při pádu zlomil kůstky v chodidle.

O zlato tak Poříz mohl usilovat jen na jedné noze a dvousetkilový Gankhuyag, který před šampionátem opustil řady profesionálů, ho po urputném boji přemohl. Zápasník pražské Dukly po finálovém duelu zkolaboval a musel být převezen do nemocnice, nemohl se tak zúčastnit ani vyhlášení vítězů.

Poříz má jako jediný amatérský sumista na světě právo užívat "válečnické jméno": vystupuje jako ShiroiKuma (Bílý medvěd). Jeho výkony v Rakvere navíc nadchly i radu japonských staršinů v rámci mezinárodní federace sumó, která Pořízovi udělila cenu pro nejsilnějšího bojovníka šampionátu a jmenovala ho amatérským jokozunou. Poprvé tento titul udělila někomu mimo Japonsko.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.