22. dubna 2008 14:40 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sumisté dostanou příručku slušného chování

Tradiční sport je plný skandálů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tradiční sport je plný skandálů. | foto: Petr Pešek, Lidové noviny

TOKIO Sumistickým funkcionářům došla trpělivost se skandály, které se v poslední době rozpoutaly kolem tradičního japonského sportu, a rozhodli se vrátit sumó ztracenou důstojnost. Pro zápasníky chystají ilustrovanou příručku slušného chování, ve které mimo jiné sumistům určí, jak se mají na veřejnosti oblékat či oslavovat vítězství.

Podle japonského deníku Nikkan Sports bude kodex slušného chování sumistům zakazovat chodit na veřejnosti v obyčejné mikině, šortkách nebo dokonce tričku. Nedovolené budou také přehnané projevy radosti po vítězných zápasech, jako třeba zdvižení sevřené pěsti.

Představitelé sumó se k razantní akci rozhodli poté, co pověst tohoto tradičního sportu v Japonsku utrpěla několika dříve nevídanými skandály. Trenér Juniči Jamamoto čelí obvinění, že při tréninku zabil jednoho ze svých svěřenců, a mongolského jokozunu Asašorjua v době, kdy údajně nemohl zápasit kvůli zranění, novináři vyfotili, jak hraje fotbal.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz