Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švédské rallye nečekaně kraluje Nor Östberg, Loeb až devátý

Sport

  18:34aktualizováno  19:57
KARLSTAD - Nor Mads Östberg využil na Švédské rallye výhodnou startovní pozici a po první etapě je v čele průběžného pořadí úvodního dílu mistrovství světa v automobilových soutěžích.

Sébastien Loeb. foto: ČTK

Östberg, startující s vozem Ford Fiesta RS WRC, má po sedmi rychlostních zkouškách náskok 14 sekund na Mikka Hirvonena z Finska. Třetí je o dalších více než 40 sekund zpět Petter Solberg z Norska.

"Nerozumím tomu, proč jsem tak rychlý. Snažím se ale zároveň jet opatrně. Nikdy v minulosti se mi nepodařilo držet se v čele světové rallye. Ale netaktizuju, jedu nejrychleji, jak mohu," řekl Östberg, který zejména v první polovině etapy využil své startovní pozice, kdy jel na "vyčištěné" trati. Dosud nejlepším výsledkem třiadvacetiletého Nora je šesté místo z předloňské Portugalské rallye.

Složitou roli měl na zasněžených tratích úřadující šampion Sébastien Loeb z Francie, jenž jel jako první a v dopolední sekci rychlostních zkoušek čistil trať ostatním. Odpoledne již zrychlil, výrazně se přiblížil čelu, ale v poslední páteční erzetě měl defekt a opět nabral ztrátu. "Přitom předtím už to bylo lepší, pneumatiky měly lepší přilnavost a šlo to dobře," litoval Loeb, který je v průběžném pořadí devátý.

Vstup do rallye se vcelku vydařil i české dvojici Martinu Prokopovi a Martinu Semerádovi. Prokop se dlouho držel na desátém místě, ale v šesté erzetě ztratil přes dvě minuty a je šestnáctý.

"Jsem spokojený, krásně jsem se svezl. Jen to zhatil defekt, kvůli kterému jsme ztratili minutu a půl. Je vidět, že Seveřany nejde stíhat. I když jsem si na to původně troufal," řekl Prokop ČTK.

Desáté místo po dopolední sekci ho potěšilo. "Bylo to dobré. Alespoň je vidět, že i když máme slabší auto, tak S-WRC má nějakou úroveň a nejsme ořezávátka. Dokážeme jet rychle a kluky, kteří wéercéčka tolik nezvládají, v pohodě porazíme," dodal Prokop, který ve Švédsku startuje jen tréninkově.

Severský výsledek se do pořadí kategorie S-WRC nepočítá.

Podobně dobře jako Prokop začal v pátek i Semerád, který se dlouho držel v kontaktu s nejrychlejšími produkčními vozy, ale poté měl problémy a ztrácel. Po první etapě je dvacátý, v hodnocení kategorie mu patří čtvrté místo.

"Zase to nebyl klidný den. První dvě vložky byly ráno v pohodě, ale poté nám odešel zadní diferenciál, takže jsme jeli půl erzety jen na přední náhon. A teď večer jsme udělali tragickou chybu, nezamkli jsme kapotu a ta se nám v půlce předposlední erzety otevřela a rozbila nám přední sklo," uvedl Semerád.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat