Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět trest pro Rusy a jejich odstavení od OH vítá. Češi vyhraněný názor nemají

Sport

  8:30
VÍDĚŇ - Vesměs pozitivní ohlasy vyvolalo rozhodnutí rady mezinárodní atletické federace IAAF o tom, že ruští atleti dál nesmějí startovat na mezinárodních soutěžích. Chybět tak budou na ME v Amsterodamu, o zákazu jejich startu na olympiádě v Riu se definitivně rozhodne příští týden na zasedání Mezinárodního olympijského výboru.

Sebastian Coe si stojí za trestem pro Rusy. foto: ČTK/AP

„Rozhodnutí IAAF plně podporuji,“ stojí v oficiálním prohlášení šéfa evropské atletiky Sveina Arneho Hansena, který rovněž sedí v radě IAAF. „Věřím, že Rusko se z toho poučí a prokáže velký progres v boji proti dopingu, aby se jeho sportovcům dalo stoprocentně věřit,“ uvedl Hansen. „Všem je jasné, že páteční rozhodnutí bylo těžké, ale je pozitivním znakem do budoucna,“ uvedl.

Prezident IAAF Sebastian Coe.
Zleva: Mutko, Putin a Isinbajevová.

Šéftrenér české atletické reprezentace Tomáš Dvořák na celý případ nemá vyhraněný názor. „Pročítám si celé odpoledne všechny zprávy, celou dobu nad tím debatujeme, ale já pořádně nevím, co si o tom myslet. Každopádně mi to přijde nějaké divné,“ řekl. Sám počítal s tím, že rozhodnutí o kolektivní vině nepadne. „Rozhodujou o tom v půlce června, je to schizofrenní situace,“ uvedl.

Trest pro Rusy má platit i na OH, Isinbajevová chce verdikt napadnout soudně

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval připomněl, že start ruských atletů v Riu teď má v rukou MOV. „Věřím, že se mu podaří dospět k rozhodnutí, které vyšle jasnou zprávu o nepřípustnosti dopingu, ale zároveň nepoškodí čisté sportovce,“ uvedl Kejval na webu ČOV.

Za jediné možné řešení v aktuální situaci popsala rozhodnutí IAAF šéfka Americké atletické federace Stephanie Hightowerová. Americký olympijský výbor ústy svého prezidenta Scotta Blackmuna uvedl, že představuje skutečnou naději pro čisté atlety.

K podobnému postoji jako uvnitř IAAF vyzvala vedení MOV britská vícebojařka a bronzová olympijská medailistka Kelly Sothertonová. „MOV musí být silný v boji o čistotu sportu,“ řekla.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat