Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Svět trest pro Rusy a jejich odstavení od OH vítá. Češi vyhraněný názor nemají

Sebastian Coe si stojí za trestem pro Rusy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sebastian Coe si stojí za trestem pro Rusy. | foto: ČTK/AP

VÍDĚŇ Vesměs pozitivní ohlasy vyvolalo rozhodnutí rady mezinárodní atletické federace IAAF o tom, že ruští atleti dál nesmějí startovat na mezinárodních soutěžích. Chybět tak budou na ME v Amsterodamu, o zákazu jejich startu na olympiádě v Riu se definitivně rozhodne příští týden na zasedání Mezinárodního olympijského výboru.

„Rozhodnutí IAAF plně podporuji,“ stojí v oficiálním prohlášení šéfa evropské atletiky Sveina Arneho Hansena, který rovněž sedí v radě IAAF. „Věřím, že Rusko se z toho poučí a prokáže velký progres v boji proti dopingu, aby se jeho sportovcům dalo stoprocentně věřit,“ uvedl Hansen. „Všem je jasné, že páteční rozhodnutí bylo těžké, ale je pozitivním znakem do budoucna,“ uvedl.

Prezident IAAF Sebastian Coe.
Zleva: Mutko, Putin a Isinbajevová.

Šéftrenér české atletické reprezentace Tomáš Dvořák na celý případ nemá vyhraněný názor. „Pročítám si celé odpoledne všechny zprávy, celou dobu nad tím debatujeme, ale já pořádně nevím, co si o tom myslet. Každopádně mi to přijde nějaké divné,“ řekl. Sám počítal s tím, že rozhodnutí o kolektivní vině nepadne. „Rozhodujou o tom v půlce června, je to schizofrenní situace,“ uvedl.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval připomněl, že start ruských atletů v Riu teď má v rukou MOV. „Věřím, že se mu podaří dospět k rozhodnutí, které vyšle jasnou zprávu o nepřípustnosti dopingu, ale zároveň nepoškodí čisté sportovce,“ uvedl Kejval na webu ČOV.

Za jediné možné řešení v aktuální situaci popsala rozhodnutí IAAF šéfka Americké atletické federace Stephanie Hightowerová. Americký olympijský výbor ústy svého prezidenta Scotta Blackmuna uvedl, že představuje skutečnou naději pro čisté atlety.

K podobnému postoji jako uvnitř IAAF vyzvala vedení MOV britská vícebojařka a bronzová olympijská medailistka Kelly Sothertonová. „MOV musí být silný v boji o čistotu sportu,“ řekla.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!