Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Světové atletické finále startuje v Soluni i s čtyřmi Čechy

Sport

  12:19
SOLUŇ - Jen s několika výjimkami to nejlepší ze světové atletiky uvidí o víkendu Soluň. Při Světovém atletickém finále poběží Jamajčan Usain Bolt dvoustovku a v kratším sprintu opět změří síly Američan Tyson Gay s dalším Jamajčanem Asafou Powellem.

Výškař Bába ve finále. foto: ČTK

 Na startu budou také tři držitelé odměny ze Zlaté ligy, pro které je účast v Soluni podmínkou pro získání třetiny z milionu dolarů - 3000 i 5000 metrů by měl běžet Kenenisa Bekele z Etiopie, čtyřstovku Američanka Sanya Richardsová a o tyči bude skákat Jelena Isinbajevová z Ruska.

Právo startovat si podle získaných bodů ze Světové atletické tour vybojovali také oštěpařka Barbora Špotáková a výškař Jaroslav Bába. Díky odhlášení některých atletů se do startovních listin na poslední chvíli dostali také překážkář Petr Svoboda a dálkař Roman Novotný. Na startu je celkem 30 zlatých, 26 stříbrných a 25 bronzových medailistů ze srpnového MS v Berlíně.

Vicemistryni světa Špotákové se při tomto závodu na konci sezony vždy dařilo. Vyhrála jej už třikrát za sebou a vždy v českém rekordu, který byl loni i rekordem světovým. "Když už jsem to vyhrála třikrát, budu to chtít vyhrát zase," prohlásila Špotáková. V posledních týdnech si šetřila bolavý loket z mistrovství světa, kde skončila druhá.

Jejími soupeřkami budou přemožitelka z Berlína Němka Steffi Neriusová i její krajanka Christina Obergföllová. Chybět nebude ani Ruska Maria Abakumovová, která z kvalifikace na MS drží nejdelší hod letošní sezony 68,92 metru. Nechybí ani bývalá světová rekordmanka z Kuby Osleidys Menéndezová.

Bába bude mít ve výškařském sektoru za soupeře mistra světa Jaroslava Rybakova z Ruska, jeho krajana Ivana Uchova a kvalitní Američany Andru Mansona a Jesseho Williamse. Šestému překážkáři z MS Svobodovi vypadli ze startovní listiny čtyři jeho berlínští přemožitelé, poběží ale mistr světa Ryan Brathwaite z Barbadosu. Naopak Novotný bude mít proti sobě všechny medailisty z MS.

Po víkendu se sprinterský fenomén Bolt rozhodne, zda ukončí sezonu, nebo odjede ještě k dvěma závodům do Asie. "Analyzujeme vystoupení v Soluni a zvážíme, jestli tam Usain pojede, nebo ne. Necháváme rozhodnutí po víkendu," řekl manažer Ricky Simms, který tak popřel informace, že Bolt se již rozhodl a lukrativně zaplacený start na mítincích v Šanghaji a korejském Tegu odřekl. "Jsem s organizátory v kontaktu, budu je informovat," řekl Simms.

Při finále sezony se budou rozdělovat odměny v celkově výši 3,02 milionu dolarů (více než 52 milionů korun). Vítěz každé z šestatřiceti disciplín dostane 30.000 dolarů (více než půl milionu korun), druhý 20.000 a bronzový medailista 12.000 dolarů. Za světový rekord je odměna 100.000 dolarů (asi 1,7 milionu korun).

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat