O sedm desetin sekundy přišel o nejrychlejší běžecký čas, o vítězství ale Johannese Böa nikdo nepřipravil.
Zatímco v minulé sezoně musel Bö čekat až do posledního sprintu sezony na vítězství v této nejkratší disciplíně, tentokrát se raduje už ve druhém sprintu zimy. A v jakém stylu!
Sprint mužů v HochfilzenuPodrobná reportáž |
V Kontiolahti se mu z jeho pohledu povedl jen vytrvalostní závod, kde byl druhý. Ve sprintu bral páté místo, v hromadném závodě deváté. Co by pro jiného byla senzace, to obhájce celkového vítězství Světového poháru považoval za neúspěch.
V pátek si ovšem chuť spravil. Po čisté ležce zapsal sice chybu vestoje, perfektním během ale překonal i bezchybně střílející soupeře. Nepřišel si na něj ani reprezentační kolega Sturla Holm Lägreid, který měl po druhé střelbě sedmisekundovou výhodu.
Mistr světa z Nového Města ovšem na trati nestačil a do cíle dorazil se čtyřmi sekundami ztráty. Musel se proto spokojit s druhou příčkou, která mu stále patří i v celkovém hodnocení Světového poháru.
Na třetí místo se mezi norské vlajky vklínil Fabien Claude. Francouz se blýskl čistou střelbou a šestým nejrychlejším běžeckým časem.
Marečkovo maximum
Střelecky perfektní závod předvedl Jonáš Mareček. Rychlostí střelby sice patřil k těm pomalejším, přesností ale mezi nejlepší. V posledním kole se navíc běžecky utkal s Emilienem Jacquelinem a ve výsledku to pro třiadvacetiletého Čecha bylo nejlepší umístění v kariéře.
Nejrychlejší běh
|
„Střelnice se mi povedla, hodně jsem se jí snažil závod podřídit. U holek jsem viděl, že vestoje se často chybovalo a snažil jsem se si na to dávat pozor. Na trati to nebylo takové, jak bych si představoval, ale určitě to jde dobrým směrem,“ těšilo 26. muže v cíli.
Jen o tři sekundy a jednu příčku za ním skončil Michal Krčmář. Ten zahájil závod čistě, vestoje ale druhou ranou minul a musel se zdržet na trestném kole. Přesto se oproti sprintu před týdnem v Kontiolahti o devět míst zlepšil.
V rozhovoru pro ČT Sport pak odhalil, že ho provází zdravotní komplikace: „Moc jsem nevěděl, co od závodu čekat, protože po Kontiolahti jsem se necítil dobře. Není to nic hmatatelného nebo viditelného, spíš taková vnitřní únava. Chceme být s týmem opatrní.“
Společně absolvovali sprint Jakub Štvrtecký a Vítězslav Hornig, které určil los hned za sebe ve startovní listině. Bohužel Češi společně odkroužili i dvě trestná kola po úvodní položce, Štvrtecký minul první a pátou ránu, Hornig první a třetí.
Nejrychlejší střelba1. Ranta (Fin.) 41,7 |
Štvrtecký se dvěma chybám nevyvaroval ani při stojce, kvůli čemuž mu patří až 75. místo.
Naopak Hornig sestřelil vestoje všech pět terčů a k tomu přidal opět kvalitní běh, díky kterému obsadil 34. příčku.
„Na trati jsem neměl tolik energie jako v Kontiolahti. Doufám, že se ještě rozjedu,“ nebyl se svým výkonem spokojený Hornig.
Poslední z pětice českých reprezentantů Tomáš Mikyska absolvoval tři trestná kola a trať v Hochfilzenu mu nesedla. Proto skončil až na 94. místě a do sobotního stíhacího závodu se stejně jako Štvrtecký nepodívá.
SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko)Muži – sprint (10 km): 1. J. T. Bö 24:23,1 (1 tr. okruh), 2. Laegreid (oba Nor.) -4,2 (0), 3. Fabien Claude (Fr.) -6,8 (0), 4. Strömsheim -7,4 (0), 5. Sörum (oba Nor.) -19,9 (2), 6. Samuelsson (Švéd.) -21,1 (1), ...26. Mareček -1:17,3 (0), 27. Krčmář -1:20,9 (1), 34. Hornig -1:35,9 (2), 75. Štvrtecký -2:43,6 (4), 94. Mikyska (všichni ČR) -3:24,4 (3). Průběžné pořadí (po 4 z 21 závodů): 1. J. T Bö 249, 2. Laegreid 239, 3. Perrot (Fr.) 193, 4. Strömsheim 186, 5. Jacquelin (Fr.) 171, 6. Samuelsson 153, ...23. Hornig 66, 30. Krčmář 41, 46. Mareček 15, 62. Štvrtecký 1. |