Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svoboda z NBA je pryč, poznal Jiří Welsch

Sport

  11:00
PRAHA - Prožil sezonu plnou zvratů. Už poněkolikáté v kariéře. Nejlepší český basketbalista Jiří Welsch (27) se v dresu elitního španělského týmu Unicaja Málaga radoval v Eurolize z postupu do Final Four, ale v domácí soutěži si užil i bučení nespokojených fanoušků vlastního klubu. První sezonu po návratu ze slavné NBA, kde strávil čtyři roky, ale hodnotí pozitivně. „Dalo mi to víc než vysedávání na lavičce v NBA,“ říká Welsch.

Jiří Welsch. foto: ČTK

LN První rok ve Španělsku tedy proběhl podle vašich představ?

 Dá se to tak říct, ale jako tým jsme měli nevyrovnanou sezonu. Fantastický úspěch byl postup do Final Four v Eurolize, ale ve španělské lize jsme pro změnu vypadli hned v prvním kole play off. Já osobně jsem odehrál dobré i špatné zápasy, ale jsem rád, jak to proběhlo. Po čtyřech letech v NBA to byla hlavně zkouška. Smlouvu mám ještě na dva roky, takže po prázdninách se v Málaze budu znovu hlásit.

LN Na co jste si po odchodu z NBA zvykal nejhůř?

 Na jiný přístup k zápasům. V NBA se hraje v základní části 82 utkání, a když se prohraje, řeknete si - OK, jedeme dál, zítra znovu hrajeme. Ale v Evropě je zápasů mnohem víc a tlak na vítězství v každém z nich je mnohem silnější. I intenzita hry je větší než v NBA, kde se spousta utkání základní části hraje ve vlažnějším tempu.

LN Málaga také pod vedením přísného kouče Scarioly praktikuje přísně organizovanou hru...

To byla další věc, na kterou jsem si musel zvyknout. Každý útok určuje kouč z lavičky.

LN Scariola ale prý týmu neorganizuje jen hru, že?

 Máte pravdu. Všechno je tu mnohem organizovanější. Není to taková svoboda a volnost, na kterou jsem byl zvyklý z NBA, kde jsme přijeli na hotel a každý si šel po svém. V Málaze děláme všechno dohromady. Museli jsme také cestovat pouze v týmovém obleku, na hotelu se nesmělo chodit v pantoflích, ale v botách a u stolu se muselo počkat, až dojí poslední hráč, abychom se nikde netrousili. A nesmělo se pít nic jiného než voda nebo maximálně džus. Žádná kola.

LN Nevadil vám takový režim?

 Já jsem s tím problém neměl, mám organizaci rád. Dokonce i manželka mi někdy vyčítá, že mám úchylku ve srovnávání věcí (úsměv) . Je ale pravda, že Scariola rozhodoval i o tom, kdo bude s kým spát na pokoji.

LN Prosím?

 Je to tak, neslyšel jsem o žádném kouči, který by tohle dělal. Dokonce si o tom nechával dělat statistiky. Když rozepsal, kdo s kým bude bydlet, tak pak zaznamenával, jak den poté kluci hráli, a podle toho rozhodoval o složení dvojic pro další noc.

LN Proběhly nějaké kontakty s NBA? Myslíte na návrat?

 Během sezony jsem byl v kontaktu s agentem, který mě zastupoval v Americe. Před dvěma měsíci mi psal e-mail, jestli bych nechtěl přiletět do USA a zúčastnit se jednoho z minikempů týmů NBA.

LN A co vy na to?

 Odpověděl jsem, že momentálně ne. Za prvé: budu mít nabité léto, v září čeká reprezentaci mistrovství Evropy ve Španělsku. A za druhé moje sezona zase nebyla tak dobrá, abych byl v pozici, že bych mohl usilovat o návrat do NBA.

LN A kdyby byla příští sezona lepší?

 Nešel bych do kempu s negarantovanou smlouvou. Neudělal jsem to loni a neudělal bych to ani teď. Vím, jak to chodí, hráči v podobné pozici mají ve skutečnosti jen minimální šanci se do NBA prosadit.

LN Ve Španělsku jste ale zažil i nepříjemnou věc - při neúspěšném play off na vás bučeli fanoušci Málagy...

 Nejdřív jsem si myslel, že bučí na celý tým, protože jsme nehráli dobře. Pak se mě ale trenér v novinách zastával, a tak jsem pochopil, že ty bylo směřované vůči mně. Bylo to nepříjemné, ale takový je sport. Myslím, že diváci si potřebovali vybrat nějakého viníka, a v tu chvíli jsem to byl já.

LN Ale jinak na příznivce Málagy nedáte dopustit, že?

 Jsou nejlepší, jaké jsem na světě zažil, a za tím si stojím. Atmosféru, jakou dovedou vytvořit, jsem předtím ještě nikde nepoznal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat