20. prosince 2008 19:41 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sýkora: S Kanadou se nemůžeme měřit

Kouč Marek Sýkora. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouč Marek Sýkora. | foto: ČTK

PRAHA Čeští hokejisté do dvaceti let získali poslední medaili z mistrovství světa v roce 2005, od té doby padli vždy ve čtvrtfinále. Změnit nelichotivou bilanci má zkušený kouč Marek Sýkora (60). „Přál bych si úspěch, ale já nejsem z těch, kteří by rozdávali bezbřehý optimismus, protože síla ostatních je velká,“ říká Sýkora. Šampionát začíná za týden v kanadské Ottawě.

Co by byl pro vás na mistrovství úspěch?
Samozřejmě medaile, ale to by se šampionát musel hodně povést.

Říkáte to tak pesimisticky. Vy v to nevěříte?
Mám dojem, že lidé, kteří v Česku dělají hokej, nemají bohužel ponětí o síle zámořského hokeje, o síle švédského hokeje. My nejdřív musíme postoupit ze skupiny, to znamená porazit Němce, Kazachstánce. A pak přijde klíčové čtvrtfinálové utkání.

Co všechno se musí povést, abyste mohli oslavovat?
Nepochybuji, že mužstvo bude hrát na doraz, ale musíte mít i štěstí, brankáři musí zachytat. Těch aspektů je hodně.

Na koho budete spoléhat?
Hlavně na brankáře a obránce. Máme v týmu sedm obránců, kteří hrají v Kanadě, takže znají rozměry hřiště, jsou zvyklí hrát pod tlakem. Máme dobré brankáře. Snad útočníci přidají nějaké branky.

Může se ještě někdy opakovat zlatá éra z přelomu tisíciletí?
Opakovat se může, ale musí se zlepšit jak úroveň soutěží, tak struktura, aby trenéři byli ochotní sledovat svět, učit se, zlepšit tréninky. Je to dlouhá, náročná cesta, ale my jsme šikovní.

Jak se na váš první šampionát do dvaceti let těšíte?
Těším se. Je to prý vyprodané, hrajeme v hale Ottawy Senators, má tam být dvacet tisíc diváků. Očekávám nával adrenalinu a euforii. Je dobře, že začínáme s Kanadou, protože poznáme ten pravý hokej a doufám, že nás to dobře nastartuje do mistrovství.

Koncem listopadu jste absolvoval inspekční cestu do Kanady. Co vám ukázala?
Bylo to velmi inspirativní, viděl jsem organizaci a nadšení pro juniorský hokej v Kanadě. Čeští a kanadští hráči se nedají srovnávat, protože oni mají stovky vynikajících hokejistů a mezi nimi je ostrůvek několika našich, v téhle sezoně bohužel průměrných. V Kanadě mají šedesát juniorských mužstev, která kopírují NHL. S tím se bohužel nemůžeme měřit. Tím ale nechci říct, že je nikdy neporazíme.

Jak si čeští mladíci vedli?
Nějak zvlášť nadšený jsem nebyl. Schází produktivní hráči z minulých let jako Brendl, Vrbata, Erat nebo Voráček. Takoví hráči, kteří by na sebe upozornili skvělými statistikami, tam nejsou. Spíše máme pracovité hráče.

Zníte zkroušeně. Máte ze šampionátu obavy?
To ne. Máme mužstvo, jaké máme, to se nedá nic dělat. Musíme se soustředit na bojovnost a soudržnost, práci pro tým.

Je pro vás velkým zklamáním, že tým neposílí útočník Jakub Voráček, který hraje v NHL?
Kdyby byl k dispozici, tak by byl velkou pomocí. Je to špičkový hráč. S Columbusem jsme jednali, mluvil jsem i s Voráčkem, ale on žije pro NHL.

Jedna skupina hráčů, které v mužstvu máte, vypadla před dvěma lety na mistrovství světa do osmnácti let po porážce s Němci z elitní skupiny. Má tohle vliv na tým?
Věřím, že to vliv na psychiku nemá. Jsou to mladí kluci, žijou sezonu po sezoně. Jediná naše cesta do čtvrtfinále vede přes Němce. A uvažovat o tom, že nás před dvěma lety v osmnáctce vyřadili, nelze. Na to se musí zapomenout.

V Kanadě strávíte s mužstvem Vánoce i Silvestra. Jak se na soužití s mladými hráči těšíte?
Rozhodně si neříkám, že je to škoda, že nebudu doma. Mistrovství světa v Kanadě je velká akce, vyprodané zimní stadiony. Hokej dělám v podstatě celý život a jsem rád, že se k něčemu takovému dostanu. Takže problémy se soužitím nemám, naopak je dobré být s mladými kluky, jsou živí, mají životní optimismus, takže mě to nakazí.

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...