31. srpna 2011 11:16 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Syn slavného tyčkaře vyhrál první grandslamový zápas

Sergej Bubka mladší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sergej Bubka mladší. | foto: Reprofoto

NEW YORK Sergej Bubka mladší doufá, že jednou ho lidé budou brát jen jako tenistu, a ne jako syna nejlepšího skokana o tyči v historii. Čtyřiadvacetiletý Ukrajinec udělal důležitý krok ke splnění tohoto cíle na US Open, kde si poprvé v kariéře připsal vítězství na grandslamovém turnaji.

Bubka ví už od mládí, jaké to je žít se jménem slavného otce. "Pamatuju si na Australian Open v roce 2003, kde jsem vypadl v prvním kole juniorky.

Bylo mi patnáct let, ale byla tam tak obrovská tisková konference, že jsme se museli přesunout do větší místnosti. A to všechno kvůli mému otci," vzpomínal rodák z Doněcku.

Po sedmi letech si mohl Bubka užít zájem novinářů o svou osobu z čistě tenisového hlediska. V New Yorku nejprve poprvé v kariéře prošel na grandslamu nástrahami tříkolové kvalifikace a při debutu v hlavní soutěži porazil 6:3, 6:2, 3:6 a 6:4 Rakušana Andrease Haidera-Maurera. V dalším kole čeká 207. hráče světa favorizovaný Jo-Wilfried Tsonga z Francie.

Sergej Bubka mladší

Narozen: 10. února na Ukrajině (24 let)
Držení rakety: v pravé ruce
Výdělek: přes 3 miliony korun
V žebříčku ATP: 210. (k 1. srpnu 2011)
Nejlepší umístění v žebřičku: 176. (17. srpna 2009)
Účast na granslamech: 1x US Open 2011

Bubka starší výkony svého syna pečlivě sleduje. Výjimkou nebyl ani zápas na US Open, který si nenechal světový rekordman ve skoku o tyči na internetu ujít, i když je nyní na atletickém mistrovství světa v Tegu. "Pak jsme si spolu i telefonovali. Je šťastný, že se zlepšuju, že jsem konečně udělal další krok. Snad to tak půjde dál," uvedl tenista.

Díky výběru jiného sportu sice unikl přímému srovnání s otcem, vzhledem ke slavnému jménu však pozornost budí vždycky. "Někdy si po těžkých porážkách říkám: Prosím, nechte mě být. Jsem jen obyčejný kluk," řekl Bubka, jehož kariéru loni v červenci zbrzdila těžká havárie.

Když jel na letiště po porážce v druhém kole challengeru v Kanadě, auto, na jehož zadním sedadle seděl, mělo kolizi s nákladním vozem. Ukrajinský tenista odnesl nehodu 14 stehy na předloktí a poraněným krkem, jenž mu způsoboval závratě a bolesti hlavy. Kvůli tomu prakticky do listopadu nehrál a dodnes občas cítí praskání v uších.

Sergej Bubka mladší.

Nejcharakterističtějším rysem Bubkovy hry je servis. Například v úterním zápasu proti Haiderovi-Maurerovi nastřílel 25 es. "Mám prudké podání, takže na něm slavím svou hru," uvedl Bubka, který v kvalifikaci turnaje v Montrealu dal do autu podání, které letělo rychlostí 251 km/h. Pokud by se trefil do kurtu, vyrovnal by tak světový rekord Chorvata Iva Karloviče.

Nejbližší cíl ukrajinského tenisty, který od sedmi let žije v Monte Carlu, je průnik do elitní světové stovky. Tím dalším snem je, aby se alespoň částečně vymanil ze stínu otce. "Každý týden se mě někdo zeptá: 'Jé, nejsi syn toho slavného tyčkaře?' Doufám, že se budu zlepšovat a budu známý jako 'Sergej Bubka tenista' a ne jako 'syn toho tyčkaře'," přeje si Bubka mladší.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.