Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Synek ostře kritizoval svého soka Drysdaleho: Bylo to od něj divadlo

Sport

  11:35
HAMILTON - Skifař Ondřej Synek sice postoupil bez problémů do finále mistrovství světa na Novém Zélandu, přesto po závodě zrovna nezářil spokojeností. Krále letošní sezony totiž naštvaly komplikace, které jeho semifinálovou jízdu provázely. Vše měla na svědomí domácí hvězda Mahé Drysdale, kvůli níž se start bitvy o postup do finále o deset minut opozdil. Navíc se musel start opakovat.

Ondřej Synek. foto: ČTK

"Něco podobného jsem nikdy nezažil. Rozhodčí rozdal čtyři žluté karty, což jsem nepochopil. Bylo to divadlo od Novozélanďana a pochybení mezinárodní federace," řekl Synek.

Vítěz předešlých čtyř světových šampionátu Drysdale měl před startem problémy s chybějícími povinnými samolepkami na své lodi. "Nechápu, jak k tomu mohlo dojít. Když se jde na vodu, na platu je kontrola, kde loď zkontrolují. I to, jestli jsou tam ty samolepky. Mně tam například zalepují páskou výrobce lodi na místě, kde se stejně nedá přečíst," popsal Synek předstartovní proces.

Hlavní hvězda novozélandského veslování touto kontrolou prošla, ale tři minuty před startem rozhodčí začali polepovat Drysdaleovu loď, což se jim navíc nedařilo. Byla už totiž mokrá a samolepky na ni nedržely. Synek na to stejně jako další dva soupeři zareagovali tím, že se rozhodli projet na vodě, aby nebyli před startem ztuhlí. A rozhodčí jim za to dali žluté karty.

"Drysdale ještě na startu vůbec nebyl, tak jsme se jeli 50 metrů projet," vysvětlil osmadvacetiletý Synek. Do závodu tak nastupoval s vědomím, že kdyby udělal chybu nebo vjel do špatné dráhy, byl by automaticky vyloučen ze závodu. To se podle něj mělo stát následně Drysdaleovi, neboť krátce po startu zastavil v ochranné stometrové zóně a požádal o opakování startu. I on už žlutou kartu měl. Odlepující se samolepku přitom nelze považovat za technický problém.

"Měl si to nalepit na startu, za technickou závadu je považováno, když se rozbije nějaká mechanická část lodi," řekl Synek. Drysdale podle něj zastavil poté, co se mu nepovedl start. "Přišlo mi, že zůstal viset na startu a hned dostával," všiml si veslař pražské Dukly. Samotná procedura opakování startu mu nevadila, štvalo ho, že musel deset minut před startem čekat v lodi a "zatuhnul".

Mahe Drysdale.

"Pak se závodí hodně těžko a každý na to reaguje jinak. Dojel na to Belgičan Maeyens, který by jinak podle mého postoupil," poukázal Synek na semifinálové vyřazení Tima Maeyense, čtvrtého muž z loňského mistrovství světa i olympijských her v Pekingu. Někteří veslaři si na chování Drysdalea u rozhodčích stěžovali, Mezinárodní veslařská federace (FISA) však jejich námitky nepřijala.

"Prý to řešili, ale protože jde o domácího veslaře a Drysdalea, tak to zadupali do země. Neexistuje, aby ho vyhodili," uvedl Synek. Držitel pěti medailí ze světových šampionátů se ale nakonec se všemi problémy vypořádal a jistě do finále postoupil. "To je fakt, ale způsob, jakým závod probíhal, se mi nelíbil. Nejelo se mi dobře. Teď to ale hodím za hlavu a budu se soustředit na finále," řekl český reprezentant.

Synek nakonec dojel druhý s odstupem dvou sekund za Drysdalem, ale byla to "kontrolovaná" porážka. Svěřenec trenéra Milana Dolečka v závěru šetřil síly. "Na něm bylo vidět, že chce za každou cenu vyhrát. Pro mě nemělo smysl s ním bojovat, nechal jsem si vše na finále. Jen jsem jednou lehce nastoupil, abych ho pozlobil," pousmál se Synek.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat