Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tahy šachisty Kramnika se shodují s počítačem

Sport

  12:48
ELISTA - Rivalita šachistů v souboji o místo na světovém trůně je zřejmá. Včera navíc manažer Bulhara Veselina Topalova obvinil ruského velmistra Vladimira Kramnika z nedovoleného používání softwaru. Jeho tahy se prý z 80 procent shodují s počítačem.
Šachy (ilustrační foto)

Šachy (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Sedmá partie zápasu o titul mistra světa v šachu mezi Bulharem Veselinem Topalovem a Rusem Vladimirem Kramnikem skončila po 60 tazích remízou. Po celkově čtvrtém nerozhodném výsledku v utkání vypsaném na dvanáct partií vede Kramnik nadále rozdílem jednoho bodu 4:3.

Krátce před začátkem dnešní partie obvinil Topalovův manažer Silvio Danailov ruského velmistra z nedovoleného používání počítačového programu. "Po detailní analýze všech partií jsme zjistili, že téměř 80 procent Kramnikových tahů se shoduje s doporučeným řešením šachového programu Fritz 9," uvedl Danailov. Jiné důkazy však nepředložil.

Topalov odmítl po partii přijít na společnou tiskovou konferenci, čímž porušil jednu z podmínek smlouvy. "Nevím, proč bychom měli vystupovat jako přátelé. Tenhle bod mě překvapil už dříve," řekl Bulhar. "Nedodržel smlouvu, ale dobrá, nemám s tím problém," prohlásil zase na odděleném setkání s novináři Kramnik.

Dál tak pokračují spory, které ostře sledovaný duel provázejí a jež vyvrcholily víkendovým přerušením souboje. Kramnik odcházel až padesátkrát za partii na toaletu a Topalovův štáb se domnívá, že se tam radil se sekundanty či využíval počítačový program. Organizátoři proto oddělené záchody obou šachistů následně uzavřeli.

To se nelíbilo Kramnikovi, který to označil za nadržování soupeři a nenastoupil k páteční páté partii, jež tak skončila jeho kontumační prohrou. Na šachovnici ho Topalov dosud neporazil, ve čtvrtek bude mít jeho soupeř výhodu bílých figur. Kramnik má v plánu po skončení klání podat na mezinárodní federaci FIDE žalobu.

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...