30. ledna 2008 11:02 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

„Tak počítám, že jsem nejlepší“

Turín 2006 - Americký sjezdař Bode Miller | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turín 2006 - Americký sjezdař Bode Miller | foto: AFP

PRAHA Divoký rebel Bode Miller se na prahu Kristových let zklidnil a vyhoupl se do čela Světového poháru.

Pitky, ženy a divoká riskantní jízda. Dekadentní lyžařskou hvězdu Bodeho Millera prostě nešlo nemilovat. Jeho zaujetí pro závody však ochládalo a Bode Miller přestal vyhrávat. Padlá hvězda, křičely na vrub čtyřnásobného mistra světa a majitele Křišťálového glóbu z roku 2005 titulky na konci loňské sezony.

Jenže místo toho, aby po dalším propadáku na mistrovství světa v Aare jeden z nejtalentovanějších lyžařů moderní éry ukončil neslavně kariéru, Miller suše oznámil: „Zakládám vlastní tým mimo americkou reprezentaci.“

Sehnal si sponzory, najal trenéry a hlavně: zase může objíždět štace Světového poháru ve svém karavanu. „Můžu se připravovat podle sebe,“ libuje si Miller.  Miller udivuje disciplínou Začátek sezony ale neměl lyžař, který vyrostl v horské chatě bez elektřiny, zrovna oslnivý. Zato poslední měsíc je k neudržení. Kraluje ve sjezdech a hlavně po letech opět boduje ve slalomech. A po nedělním triumfu v superkombinaci v Chamonix vede SP. „Cítím se mnohem líp než v minulých letech,“ tvrdí Miller.

 Marně byste letos čekali vyjádření, že by povolil doping nebo že lyžoval opilý. Bode Miller se ukázní, i když jeho temperament se úplně umlčet nedá. „Organizátoři odvedli mizernou práci,“ kritizoval například pořadatele slavného sjezdu v Kitzbühelu kvůli jejich liknavému přístupu k nebezpečnému skoku na cílovém hangu.

Současný Miller udivuje nebývalou disciplínou. Už se jen neřítí z kopce nejkratší možnou cestou a neriskuje zdraví. Dokáže jet na jistotu. A slaví vítězství. Během ledna překonal americký rekord Phila Mahreho v počtu výher v SP. „Odmalička jsem chtěl být nejlepším americkým lyžařem. Tak počítám, že teď už jsem. Je fajn, že čísla to potvrzují,“ glosuje rekord Miller.

 Americký lyžař navíc odvádí část svého výdělku své nadaci na podporu přírodního životního stylu. A k charitě dotlačil i své sponzory. „Zjistil jsem, že můžu pomáhat i jiným,“ říká Miller.
Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky