Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Takto se čistý sportovec nechová, řekl o Armstrongovi šéf WADA

Tour de France

  15:33
MONTREAL - Generální ředitel Světové antidopingové agentury (WADA) David Howman je překvapený postojem Lance Armstronga v případě jeho obvinění z dopingu. Nerozumí tomu, proč se slavný cyklista nebrání nařčením a obviněním a místo toho se na toto téma obrnil mlčením. Howman připustil, že vše nasvědčuje Armstrongově vině a také tomu, že všichni zúčastnění o systematickém dopingu dobře věděli.

Americký cyklista Lance Armstrong foto: ČTK

"Upřímně říkám, že jsem byl překvapený, že se rozhodl nebýt součástí celého procesu výslechů. Byla to jeho šance všem říci, jaká byla situace, a mohl podrobit křížovému výslechu všechny, kteří vypovídali proti němu," uvedl Howman v rozhovoru pro novozélandské rádio LiveSport.

"Nejspíš se tak rozhodl na radu právníků, ale je nyní docela těžké chápat, jak může sedět stranou a celé to napadat, když ani nepředstoupil před vyšetřovatele. Takto se 'čistý' sportovec nezachová," přemítal Howman, podle něhož celý systém léta fungoval za vědomí všech zúčastněných a byl odhalen až teprve díky tomu, že někdo z nich prolomil zásadu mlčení.

Podle Howmana není už pozitivní dopingový test jediným možným měřítkem jak odhalit podvádějící sportovce. Aby nejlépe ilustroval nedokonalost dopingového systému, připomněl případ americké sprinterky Marion Jonesové.

Ta za lhaní federálním vyšetřovatelům ohledně užívání zakázaných látek skončila dokonce ve vězení. "Ani jednou neměla s testem problém. Závodila sedm let, vyhrála celou řadu zlatých medailí a světových šampionátů, byla testována v asi 160 případech a ani jeden z těch vzorků nebyl pozitivní," připomněl Howman.

"Lance Armstrong byl přitom testován více než dvěstěkrát. A v záznamech o pozitivních vzorcích není také ani jednou. Musíme říct, že současná věda dokáže některé z podvádějících chytit, ale nemůže je chytit všechny," připustil Howman, podle něhož jsou důkazy proti jednačtyřicetiletému Američanovi přesvědčivé a neúprosné.

Je to prý přesvědčivé

"Je to přesvědčivé a důkladné. Nelze jen sedět, držet se zpátky a říct, že je to sbírka prohlášení lhářů. Tak to opravdu nevypadá. Je to o 10 letech systematického dopingu, vyřčeno navíc pod přísežným prohlášením. A za křivé svědectví můžete jít v USA do vězení," podotkl Howman.

Šokován rozsahem důkazů svědčících proti Armstrongovi je letošní vítěz Tour de France a také olympijské časovky v Londýně Bradley Wiggins. "Je to skutečně průkazný a zničující materiál. Člověku z toho padá čelist, když vidí, kolik lidí proti němu svědčí," řekl Wiggins televizi Sky News.

Bývalý francouzský spurtér Cyrille Guimard namířil svoji kritiku do řad UCI. "V této záležitosti zjevně dupli na brzdu a mohlo by se zdát, že Lance Armstrong byl více nebo méně krytý," prohlásil Guimard, vítěz celkem sedmi etap na Tour de France.

A na přinejmenším zvláštní přístup unie upozornil i jeho krajan Christophe Bassons. "Je to pro všechny horký brambor, protože všichni dobře víme o vztahu, který si Lance Armstrong s UCI vybudoval," podotkl Bassons. "Pokud s tím jednou Armstrong půjde ven, budou padat další hlavy. A on něco řekne; nemyslím, že by do toho spadl sám," dodal Bassons, který byl znám svými otevřenými názory na doping, a i proto ho peloton nepřijal za svého.

"V roce 1999 na Tour de France jsme si s Armstrongem párkrát vyměnili názory a já narazil, protože jsem mluvil o tom, co jsem viděl a co jsem si myslel. To ho naštvalo," připomněl Bassons.

Jejich slova o propracovanosti systému, jenž měl ochraňovat cyklistickou modlu, potvrzují dva z Armstrongových bývalých kolegů Jonathan Vaughters a David Zabriskie. Šéf bývalé stáje US Postal Johan Bruyneel a další zaměstnanci prý vždy díky "skvělému varovnému systému" věděli, kdy dorazí antidopingoví komisaři s testy. Stejně privilegované informace měla mít posléze i stáj Astana, v níž Armstrong závodil v roce 2009 po svém návratu.

Autoři: ,