12. srpna 2010 10:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Táta přestal jezdit a začal pít, říká syn cyklokrosaře Šimůnka

Radomír Šimůnek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radomír Šimůnek. | foto: ČTK

PRAHA Cyklokrosaře Radomíra Šimůnka zlomil konec kariéry. Právě to byl podle jeho syna, profesionálního cyklokrosaře belgické stáje BKCP PowerPlus Radomíra Šimůnka juniora, důvod, proč začal jeho otec s alkoholem.

"Dvacet třicet let jezdil na kole, dosáhl na spoustu met. Byl i sportovcem roku, to se jen tak nějakému cyklistovi nepodaří. Spoustu vrcholových sportovců, kteří takhle žijou a pak skončí, tahle prázdnota potká. Takže asi tehdy to začalo," řekl Šimůnek jr. v rozhovoru pro deník Aha!.

Tragická nehoda, při které v roce 1992 zabil tři nevinné lidi, prý za pitím jeho otce nestála. "Bouračka ho samozřejmě lidsky zasáhla, ale s jeho pitím až takovou souvislost nemá," vysvětlil jeho syn.

Šlo o vakuum, které Šimůnkově otci po závodění zůstalo. A právě alkohol, vedle práce na zahradě, ho dokázal vyplnit.

"Víme, že měl problém. Jenomže tak to bylo se vším. Když ho bolel zub, než došel k doktorovi, byla to velice dlouhá cesta. On měl tu obrovskou vnitřní sílu s tím bojovat. Žádnou nemoc si nedokázal připustit. Bojoval s jakoukoli bolestí sám, jako když jezdil na kole...," zavzpomínal Šimůnek jr.

Tušil, co ho čeká

Podle něj otec tušil, co ho čeká, proto v pondělí podepsal reverz po operaci kýly, aby byl doma. V noci z pondělí na úterý Radomír Šimůnek zemřel na cirhózu jater.

Čtěte více:

"On měl neskutečnou vůli. Kdyby si tady otevřel krám, tak ji tady může prodávat. Já nejsem špatný závodník, ale chybí mi právě ta jeho obrovská vůle. Já jsem pořád druhej, na mistrovství republiky i světa. Chybí mi trochu štěstí. Ale pár závodů jsem dokázal vyhrát, třeba Světovej pohár. U toho byl i táta s bráchou. Je jasný, že když to teď dopadlo takhle, tak každej další úspěch, každý vítězství bude pro něj," řekl Šimůnek.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz