20. ledna 2016 16:57 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Do kritiky Eurosportu se pustil i ČOV: Program televize ubližuje našim sportovcům

Kritika se na Eurosport snesla po závodě Šárky Strachové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kritika se na Eurosport snesla po závodě Šárky Strachové | foto: ČTK/AP

PRAHA Do kritiky televizní stanice Eurosport se pustila další významná sportovní instituce: Český olympijský výbor. Podle něj programová skladba Eurosportu, kterou stanovuje pařížská centrála, poškozuje tuzemské diváky i sportovce. Stížnost vychází den poté, co se lyžařský svaz ohradil proti komentování závodu Šárky Strachové.

Kritika odpovídá na úterní prohlášení české verze Eurosportu, který fanouškům vysvětlil, proč častěji nezařazuje do programu vystoupení českých sportovců, například z probíhajícího Australian Open.

„Nevysíláme v pravém slova smyslu českou verzi Eurosportu, ale českou jazykovou mutaci evropského vysílání, a shodný program se vysílá v desítkách dalších zemí,“ stojí ve veřejné odpovědi redakce.

Program se tvoří v evropské centrále v Paříži a zaměřuje se především na evropské hvězdy, mezi něž se Češi někdy nevejdou.

„Není neobvyklé, že přednost dostávají hráči z velkých evropských zemí, například z Polska, Francie, Německa, tedy zemí, které táhnou sledovanost Eurosportu.

Tato politika se však nelíbí ČOV, který se obává, že ubližuje českému sportu.

„Tím, že výkony českých sportovců do vysílání nezařazuje a prakticky omezuje možnosti jejich prezentace před českými diváky, poškozuje českou sportovní veřejnost i samotné sportovce,“ uvedl předseda ČOV Jiří Kejval.

ČOV musí jednat v Paříži, tvrdí redakce

Citlivým bodem jsou pro výbor hlavně přenosy ze zimní olympiády v roce 2018, na něž získal práva vlastní Eurosportu společnost Discovery Communications, která bude dále udělovat licence lokálním televizím.

Kejval se tak bojí, že diváci na Eurosportu neuvidí české olympioniky, protože Paříž dá ve vysílání přednost velkým sportovním velmocem, kde má větší trh.

„Česká média za poslední desetiletí dospěla k určitému standardu informování o výkonech českých sportovců a slevovat z těchto standardů by byla cesta zpátky,“ řekl Kejval.

„Věřím, že Eurosport dokáže přijmout takové kroky, aby svou obchodní politikou nepoškozoval zájmy sportovních diváků.“

Redakce českého Eurosportu prohlášení ČOV nechápe a opakuje, že programovou skladbu nemá a nebude mít pod kontrolou. „To je trochu mimo,“ řekl pro iDNES.cz a Lidovky.cz šéfredaktor Michal Šíma.

„My pouze vyrábíme českou mutaci, díky níž mohou Češi a Slováci sledovat Eurosport v jazyce, jemuž rozumí.“

Kejval také dopisem vyzval vedení stanice Eurosport k osobnímu jednání, kde chce své výhrady prezentovat. Šíma ovšem tvrdí, že bude muset jednat s pařížskou centrálou: „Jde to mimo nás. My na to nemůžeme reagovat.“

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.