Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Temná strana odložených olympijských her: Spoustě federacím hrozí kritické finanční problémy

Olympijské hry v Tokiu budou o rok později foto: Reuters

Lausanne - Mezinárodním sportovním federacím hrozí po odložení olympijských her v Tokiu na příští rok finanční problémy. Část z 28 svazů, jejichž sporty se měly představit letos v Tokiu, je totiž ekonomicky závislá na příspěvku, který každé čtyři roky dostávají od Mezinárodního olympijského výboru (MOV).
  16:36

‚Jen jsem seděla a plakala,‘ řekla Bilesová o odložení olympiády. Letos plánovala skončit

„Spousta mezinárodních federací má finančními rezervy, ale další fungují na jiném obchodním modelu. Mají příjmy z velkých akcí, které se nyní nekonají, což může být problém pro jejich peněžní tok,“ řekl agentuře AFP Andrew Ryan, generální ředitel Asociace mezinárodních federací letních olympijských sportů (ASOIF), jež je zodpovědná za distribuci peněz od MOV.

Olympijské hry v Tokiu budou o rok později
Olympijské hry v Tokiu budou o rok později

Po olympijských hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 si sportovní federace rozdělily 520 milionů dolarů (13,2 miliardy korun). „Nyní by to mohlo být méně. Moje rada ale zní: vyplaťte stejný balík jako po Riu,“ uvedl Ryan.

Federace si rozdělují příspěvek MOV podle klíče, jenž zohledňuje velikost jejich sportů a zájem o ně. Zástupci nejvýznamnějších sportů, což jsou atletika, plavání a sportovní gymnastika, tak dostanou největší podíl zhruba ve výši 40 milionů dolarů. Následují další čtyři skupiny až po tu s nejmenšími sporty, mezi něž na OH patří moderní pětiboj, golf a ragby, které inkasují zhruba sedm milionů dolarů.

Zatímco pro největší federace typu fotbalové FIFA či basketbalové FIBA představuje olympijský příspěvek jen malou část jejích příjmů, pro ty menší je klíčový. „Některé federace podle všeho nemají peněžní tok, aby přežily jeden rok,“ obává se Ryan.

Většině federací způsobí odložení OH dominový efekt, neboť budou muset změnit termín vlastních šampionátů, které pro ně představují důležitý zdroj financí. Světová atletika už například přeložila MS v Eugene z příštího roku na rok 2022, k podobnému kroku bude muset sáhnout plavecká FINA se světovým šampionátem ve Fukuoce.

„Mistrovství světa pro nás znamená zisk ve výši 10 milionů dolarů,“ řekl AFP jeden z funkcionářů sportovní federace, jenž nechtěl být jmenován. „Pokud o tento příjem přijdeme, buď úplně nebo částečně, a navíc nepřijdou peníze od MOV, které jsme čekali v září, budeme mít hodně velký problém,“ dodal.

Podobně mluvil i Kim Andersen, prezident jachtařské federace World Sailing. „MOV nakonec svůj příspěvek zaplatí, ale pro nás je nejhorší nejistota, zda se uskuteční naše soutěže a zda si udržíme sponzory,“ řekl dánský funkcionář.

Olympijské hry v Tokiu byly odloženy minulý týden a MOV zatím neoznámil, jak se k případným finančním potížím sportovních svazů postaví. „V této chvíli nedokážeme odhadnout celkový dopad (odložení OH). Bude to záležet na spoustě proměnných, které aktuálně zkoumáme,“ citovala AFP jednoho z olympijských funkcionářů.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat