Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Temná strana odložených olympijských her: Spoustě federacím hrozí kritické finanční problémy

Olympijské hry v Tokiu budou o rok později | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijské hry v Tokiu budou o rok později | foto: Reuters

Lausanne Mezinárodním sportovním federacím hrozí po odložení olympijských her v Tokiu na příští rok finanční problémy. Část z 28 svazů, jejichž sporty se měly představit letos v Tokiu, je totiž ekonomicky závislá na příspěvku, který každé čtyři roky dostávají od Mezinárodního olympijského výboru (MOV).

„Spousta mezinárodních federací má finančními rezervy, ale další fungují na jiném obchodním modelu. Mají příjmy z velkých akcí, které se nyní nekonají, což může být problém pro jejich peněžní tok,“ řekl agentuře AFP Andrew Ryan, generální ředitel Asociace mezinárodních federací letních olympijských sportů (ASOIF), jež je zodpovědná za distribuci peněz od MOV.

Olympijské hry v Tokiu budou o rok později
Olympijské hry v Tokiu budou o rok později

Po olympijských hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 si sportovní federace rozdělily 520 milionů dolarů (13,2 miliardy korun). „Nyní by to mohlo být méně. Moje rada ale zní: vyplaťte stejný balík jako po Riu,“ uvedl Ryan.

Federace si rozdělují příspěvek MOV podle klíče, jenž zohledňuje velikost jejich sportů a zájem o ně. Zástupci nejvýznamnějších sportů, což jsou atletika, plavání a sportovní gymnastika, tak dostanou největší podíl zhruba ve výši 40 milionů dolarů. Následují další čtyři skupiny až po tu s nejmenšími sporty, mezi něž na OH patří moderní pětiboj, golf a ragby, které inkasují zhruba sedm milionů dolarů.

Zatímco pro největší federace typu fotbalové FIFA či basketbalové FIBA představuje olympijský příspěvek jen malou část jejích příjmů, pro ty menší je klíčový. „Některé federace podle všeho nemají peněžní tok, aby přežily jeden rok,“ obává se Ryan.

Většině federací způsobí odložení OH dominový efekt, neboť budou muset změnit termín vlastních šampionátů, které pro ně představují důležitý zdroj financí. Světová atletika už například přeložila MS v Eugene z příštího roku na rok 2022, k podobnému kroku bude muset sáhnout plavecká FINA se světovým šampionátem ve Fukuoce.

„Mistrovství světa pro nás znamená zisk ve výši 10 milionů dolarů,“ řekl AFP jeden z funkcionářů sportovní federace, jenž nechtěl být jmenován. „Pokud o tento příjem přijdeme, buď úplně nebo částečně, a navíc nepřijdou peníze od MOV, které jsme čekali v září, budeme mít hodně velký problém,“ dodal.

Podobně mluvil i Kim Andersen, prezident jachtařské federace World Sailing. „MOV nakonec svůj příspěvek zaplatí, ale pro nás je nejhorší nejistota, zda se uskuteční naše soutěže a zda si udržíme sponzory,“ řekl dánský funkcionář.

Olympijské hry v Tokiu byly odloženy minulý týden a MOV zatím neoznámil, jak se k případným finančním potížím sportovních svazů postaví. „V této chvíli nedokážeme odhadnout celkový dopad (odložení OH). Bude to záležet na spoustě proměnných, které aktuálně zkoumáme,“ citovala AFP jednoho z olympijských funkcionářů.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Grafton Recruitment Praha
SAP 4 HANA PP Consultant

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 85 000 - 100 000 Kč