26. listopadu 2014 11:47 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kratší sety a bez výhod. Tenis experimentuje s novými pravidly

Roger Federer během semifinále US Open. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roger Federer během semifinále US Open. | foto: Reuters

PRAHA Roger Federer jde za stavu 3:2 podávat na vítězství v setu. Skóre šestého gamu se dostane na shodu, Federer uhraje ještě jeden míč - a první set je jeho. Že se to tenisové realitě moc nepodobá? Už brzy bude, byť zatím jen jako jednorázový experiment.

Federer se 12. ledna příštího roku utká s Lleytonem Hewittem v exhibici v australském Sydney, která se bude hrát podle upravených pravidel. Ta by se poté měla v zemi začít používat na klubové úrovni.

„Čas je dnes vzácný. Nový, rychlý formát je perfektní pro všechny hráče, kteří chtějí vměstnat tenis do svého nabitého života,“ myslí si Craig Tiley, šéf australského tenisu.

O jaké změny půjde?

  1. Sety se budou hrát jen do čtyř gamů místo dosavadních šesti.
  2. Za stavu 3:3 přijde na řadu tie-break.
  3. Při shodě se bude hrát o rozhodující bod, odpadnou výhody.
  4. Když míč škrtne při podání o pásku, bude se výměna normálně dohrávat.

„Je to fantastická úprava. Doufám, že se uchytí,“ řekla bývalá světová jednička Hewitt.

Ale má taková revoluce skutečně šanci se v konzervativním tenise prosadit? Není to poprvé, co se podobná změna zvažuje. Její zastánci tvrdí: Zápasy by se zrychlily. Zatraktivnily. Přibylo by dramatických momentů a zkrátilo by se čekání na vyvrcholení setů. Odpůrci však říkají: Kratší utkání by nepřinesla tak velké a památné bitvy.

Když se však na toto téma pořádal výzkum mezi samotnými hráči, většina z nich změnu odmítla. Tradiční argument? Neměňme něco, co funguje.

Anketa

Změnili byste tenisová pravidla?

Ano, jsem pro zkrácení setů, zrušení výhod i opakování podání při škrtnutí míčku o pásku. 31
Ano, sety by se měly zkrátit, jinak by však pravidla měla zůstat stejná. 8
Ne, současná pravidla fungují dobře. 157

Přesto myšlenka na změnu pořád žije. Přiživila ji International Premier Tennis League, nová asijská liga, která rovněž zkouší kratší sety. V Austrálii ji podpoří exhibiční klání Federera s Hewittem.

A při víkendovém finále Davis Cupu se za evoluci pravidel postavil i Francesco Ricci Bitti, prezident ITF. „Tenis by měl experimentovat víc. Délka zápasů je problém. Myslím si, že by se měly zkusit na turnajích ATP zápasy na tři vítězné sety, které by se hrály do čtyř vítězných gamů. Vrchol pozornosti diváků bývá na konci setů. A čím víc jich je, tím lépe,“ řekl.

Budou jeho slova vyslyšena?

Ondřej Novotný

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…