Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neřešíme zbytečnosti, říká kouč Plíškové. Snem je první desítka

US Open

  9:30
PRAHA - Jen tři tenistky letos získaly více bodů než Karolína Plíšková. Z 22leté hráčky roste po přelomovém tři čtvrtě roce světová hvězda. Tajemství jejího úspěchu poodhaluje trenér Jiří Vaněk.

Česká tenistka Karolína Plíšková. foto: Reuters

Od loňského Wimbledonu vyhrála tenistka Karolína Plíšková dva turnaje, na dalších třech došla do finále. Stala se českou dvojkou a světovou třináctkou. Od loňského Wimbledonu ji rovněž vede kouč Jiří Vaněk.

„Sedli jsme si,“ pochvaluje si dvaadvacetiletá tenistka, která ve středu prohrála ve 2. kole se Španělkou Suárezovou na turnaji v Dauhá. Jen těžko se dokazuje, jak velké zásluhy trenéři mají na úspěchu svých svěřenců. Výsledky Karolíny Plíškové během spolupráce s Vaňkem ovšem lze zpochybnit stěží.

Čím to? „Jsme podobné typy,“ říká Vaněk. „Taky jsem jako hráč neměl rád, když mi někdo říkal, že ruka musí svírat určitý úhel. S Karolínou neřešíme zbytečné taktiky, devadesát procent hráček na to stejně není. Snažíme se, aby si hrála svoji hru.“

Touha po dokonalosti

Plíškové nechává volnost, což tenistce vyhovuje. Zároveň ji dokáže povzbudit a poradit ve chvílích, kdy o sobě pochybuje. A že takové jsou. Při nedávném Fed Cupu si během zápasu kapitánu Petru Pálovi stěžovala: „Jsem šílená, nemožná.“

Karolína Plíšková během 1. kola Fed Cupu v Kanadě.
Karolína Plíšková v utkání 1. kola Fed Cupu v Kanadě.

Štvalo ji, že proti horší soupeřce nedokáže zvítězit tak hladce, jak by chtěla. „Snažím se, aby zůstala pozitivní. Není důležité hrát každý den úplně na sto procent. Je klíčové uhrát důležité míče za stavu 4:4 nebo 5:5,“ tvrdí Vaněk.

Sebekritika pramení u Plíškové z touhy po dokonalosti. Ví, že dokáže trefovat údery senzačně. „Potkává čím dál častěji hráčky, které hrají výborně. Proti nim je těžké trefovat míčky celý zápas čistě,“ popisuje Vaněk. Díky takovým utkáním, ať už vítězným, či prohraným, však rovněž Plíšková roste.

Stresu nepodléhá

Klíč k jejím úspěchům se skrývá ještě jinde. „Má bezstarostnou povahu,“ ví Vaněk. A z toho pramení tolik výhod! Plíškovou neničí nervozita, když má nastoupit proti elitním tenistkám.

V hlavě vyzrála. Pomohla jí loňská výhra na US Open nad Ivanovičovou. Od té doby si věří, že má i na nejlepší. Velké zápasy ji nestresují, tenis si užívá.

ČTĚTE TAKÉ

I proto zvládá úctyhodný zápřah posledních týdnů. Od poloviny ledna hrála na čtyřech různých kontinentech, letos má nejvíc zápasů ze všech hráček na okruhu.

Důležitá klání ji psychicky tolik nevysilují. „Kolikrát se stalo, že po těžké porážce jsem byl za ni smutný já jako trenér. A ona sama přišla a říkala: Tak co, vždyť je to jenom tenis. Hlavu nahoru a jedeme dál. To je neuvěřitelné plus,“ přibližuje Vaněk. „Navíc hraje trochu úsporný tenis, umí si pomoct servisem,“ doplňuje.

Příští měsíce ji prověří

I díky tomu má za sebou Plíšková nejlepší týdny kariéry. „Je to sen,“ raduje se Vaněk. Kde má hranice? Mnoho expertů už mluví o elitní desítce. „Lhal bych, kdybych řekl, že mě to neláká,“ tvrdí kouč.

Jenže snadno může zase spadnout. Skutečnou prověrkou jejich vztahu budou až měsíce, kdy bude muset nynější hvězdnou formu potvrzovat.

Autor:

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....