Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trest za doping mu otevřel oči. Poznal jsem pravé přátele, pravil Čilič

Sport

  13:23
ZÁHŘEB/PRAHA - Události z loňského roku, kdy byl kvůli údajnému dopingu potrestán devítiměsíčním zákazem startů a trest mu byl poté zkrácen na čtyři měsíce, prý převrátily život Marina Čiliče naruby.

Marin Čilič se raduje z postupu do finále US Open. foto: Reuters

„Teprve tehdy jsem poznal, kdo jsou moji opravdoví přátelé,“ citovala agentura Reuters nejlepšího chorvatského tenistu, vítěze letošního US Open a jistého účastníka blížícího se Turnaje mistrů v Londýně.

„Události z loňského roku mě totálně změnily. Teprve tehdy jsem poznal, kdo jsou moji opravdoví přátelé a kdo se tak jenom tvářil,“ řekl Čilič, současná světové devítka, a zároveň znovu, už poněkolikáté, poděkoval Novaku Djokovičovi, který se jej v kritické době zastal.

„Velmi mě to překvapilo, bojoval za mě jako málokdo. Nevidí se často, že by někdo tak slavný bojoval za práva někoho jiného. Budu Novakovi vděčný do konce života - hodně mě podpořil a to mě posílilo,“ podotkl Čilič na adresu srbského tenisového krále, s nímž se příští týden utká v základní skupině Turnaje mistrů.

Chorvatský tenista Marin Čilič.
Marin Čilič slaví vítězství nad Tomášem Berdychem.
Marin Čilič na US Open.
Chorvat Marin Čilič.

Připomeňme, že Čilič měl loni při květnovém turnaji v Mnichově v těle zakázanýstimulant niketamid, ale u arbitrážního soudu CAS v Lausanne se mu podařilo prokázat, že jej užil nevědomky v tabletách s glukózou, a ne proto, aby si zlepšil výkonnost.

I díky tomuto závěru unikl dvouletému zákazu činnosti. Z deváté příčky světového žebříčku během čtyř měsíců klesl na 47. místo. Brzy si ale opět polepšil.

„Porota došla k závěru, že devítiměsíční trest byl moc přísný vzhledem k míře provinění sportovce,“ uvedla loni v říjnu sportovní arbitráž v prohlášení.

A co ustašovské písničky?

Čiličova slova díků směrem k Djokovičovi otiskla i srbská média, ale s malou výhradou. Hráč, který začátkem září svým triumfem na US Open připomněl wimbledonské vítězství svého kouče Gorana Ivaniševiče z roku 2001, po návratu oslavil úspěch v rodném Medjugorje, městečku ležícím v chorvatské části Hercegoviny.

Účastníkem oslavy byl i kontroverzní chorvatský zpěvák Marko Perkovič Thompson, který proslul tím, že zpívá antisrbské písně, takže mnohé jeho koncerty v několika evropských zemích byly předem zrušeny. „Když jsou Marin s Novakem takoví kamarádi, jestlipak mu taky zpívá do ouška ustašovské písničky?“ zeptal se v diskusi jeden ze čtenářů bělehradského deníku Večernje novosti.

Mohlo by vás zajímat