Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S Lendlem to nevyšlo, Berdych hledá dál. Uloví „superkouče“?

Sport

  17:38
PRAHA - V hlavě má nyní sice především nadcházející Turnaj mistrů, přesto čeká tenistu Tomáše Berdycha v dohledné budoucnosti i jiná zajímavá výzva.

Oči na míči. Tomáš Berdych v utkání s Milosem Raonicem. foto: Reuters

Po neúspěšných námluvách s Ivanem Lendlem by rád našel jiného „superkouče“, který by mohl doplnit jeho úspěšný tým. „Chci, abych si jednoho dne mohl říct, že jsem zkusil všechno, co jsem mohl,“ řekl.

Seznam potenciálních jmen už má hotový, zatím však nechce nic prozrazovat. „Takhle bych s těmi lidmi nechtěl jednat. Někdo z nich bude sedět doma a číst si článek, který bude o něm. Je potřeba to udělat správně,“ prohlásil Berdych.

Od jara se spekulovalo o tom, že by jeho tým mohl rozšířit Ivan Lendl, který v roli rádce Andyho Murrayho odstartoval éru „superkoučů“. Po jejich úspěchu následovali další: Boris Becker pomáhá Novaku Djokovičovi, Stefan Edberg radí Rogeru Federerovi, Goran Ivaniševič pomohl ke grandslamovému titulu Marinu Čiličovi a Michael Chang dotáhl Keie Nišikoriho k absolutní špičce.

Tomáš Berdych na turnaji v Paříži.
Tomáš Berdych slaví vítězství nad Kevinem Andersonem.
Tomáš Berdych
Tomáš Berdych

Jenže Berdychovy námluvy s Lendlem skončily neúspěšně. „Ivan by rád pomohl, ale chlapsky odmítl, protože je časově strašně vytíženej,“ napsal sedmý hráč světa na svůj facebookový profil.

Tím však jeho hledání nové hvězdné posily neskončilo. „Snažím se přivést někoho, kdo má odlišné zkušenosti. Kdo má zkušenosti z hraní velkých zápasů nebo z toho, jak připravit hráče na velký zápas,“ řekl 29letý tenista. „Mohl by to být buď jen konzultant, nebo by mohl být na vrcholu mého týmu, který odvádí skvělou práci.“

Berdycha vede už šest let Tomáš Krupa. Společně se zabydleli v elitní desítce, nejvýš se dosud česká jednička dostala na páté místo žebříčku. Stále však marně čeká na první grandslamový titul, zatím byl nejblíž ve finále Wimbledonu 2010.

Mohla by mu právě k tomu trenérská posila pomoci? „Chci se zlepšovat. Jednohodne ukončím kariéru a chci, abych si mohl říct: ‚To byla docela úspěšná kariéra. Zkusil jsem všechno, co jsem mohl’.“

Jenže nechce se při výběru nového člena týmu unáhlit. „Není jednoduché si prostě říct: Chci pracovat s tímto bývalým šampionem a bude to fungovat. Záleží i na tom, o jakého člověka se jedná. Posoudit, jestli by to bylo správné rozhodnutí a jestli by náš vztah fungoval.“

Útočí na čtvrté místo v žebříčku

Berdychovou smůlou je, že mu na cestě k velkým triumfům často „překáží“ někdo z velké čtyřky Nadal, Djokovič, Murray a Federer, přičemž hlavně s prvními dvěma má jasně negativní bilanci.

„Na jednu stranu je to smůla. Na druhou je potěšení být součástí takové éry a mít možnost hrát proti nejlepším hráčům jako Roger nebo Rafa,“ řekl rodák z Valašského Meziříčí. „Myslím, že nikdy nikdo nedosáhne víc než oni.“

Takovou ambici Berdych nemá. O grandslamu však sní. Nyní pokukuje i po čtvrté pozici na žebříčku, tak vysoko ještě nikdy nebyl. Najde posilu, která mu splnění jeho cílů ulehčí?

Hezké 2+kk v Ledči nad Sázavou
Hezké 2+kk v Ledči nad Sázavou

Boženy Němcové, Ledeč nad Sázavou, okres Havlíčkův Brod
2 450 000 Kč

Mohlo by vás zajímat