Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tenis ve stopách fotbalu: také Češi si jej mohou nyní užít v 3D

Sport

  12:00
PRAHA - Usednete na gauč, zapnete televizi, nasadíte speciální brýle a ucítíte, jak vás obrazovka pomalu vtahuje. Najednou se ocitnete v Paříži, přímo v centru dění grandslamového turnaje French Open. V tu chvíli jste tam a na oranžové antuce prožíváte každý úder soupeřících tenistů.

Roger Federer a Rafael Nadal. foto: Reuters

Takový zážitek umožňuje technologie 3D vysílání, která na – v neděli začínajícím – Roland Garros zažije svůj další milník. Poprvé v evropské historii bude kamerami se dvěma objektivy snímána několikadenní sportovní událost. A těžit z toho budou moci i čeští diváci.

"Také v České republice budeme mít poprvé možnost sledovat 3D vysílání z French Open," říká Lukáš Holub, manažer projektu ze společnosti Panasonic. Přenosy bude realizovat a zprostředkovávat sportovní stanice Eurosport na zvláštním programu, který poběží souběžně s normálním vysíláním.

Nestačí ale jen zapnout televizi a doufat v jedinečný zážitek z pozorování Rogera Federera nebo Rafaela Nadala. Nutné je vlastnit potřebné vybavení – 3D televizi a brýle. "A ještě musíte mít satelit a k němu kartu s předplacenou stanicí. V současnosti u nás totiž není regulérní 3D vysílání," dodává Holub.

Roger Federer a Rafael Nadal.

Není to žádná levná záležitost. Jen pořízení televize podporující 3D stojí minimálně kolem čtyřiceti tisíc korun. Ochuzeni však nebudou ani ti, kdo si nejmodernější technologii nemohou zakoupit. 3D projekci si budou moci vyzkoušet ve více než šedesáti obchodech s elektronikou po celé republice.

První byl anglický fotbal
Kromě Česka bude 3D vysílání dostupné v dalších sedmapadesáti zemích Evropy. Fanoušci se mohou těšit na reportáže ze zákulisí French Open a po jeho skončení také na dokument, který shrne průběh celého turnaje. Zatímco v kinech jsou 3D projekce už běžnou záležitostí, historicky první sportovní přenos s podporou třetího rozměru v Evropě se datuje teprve do ledna letošního roku. Průkopníkem tehdy byla britská stanice Sky Sports.

Ve čtyřech hospodách v Londýně a jedné v Cardiffu, Dublinu a Edinburghu promítala štamgastům zápas anglické fotbalové ligy mezi Arsenalem a Manchesterem United. Jména podniků do poslední chvíle tajila, protože měla strach z enormního diváckého zájmu.

Fanoušci sledují zápas Arsenal-ManU ve 3D.

"Vážně jsem si to užila. Překvapily mě hlavně záběry z brány a kopání rohů. Jestli se sporty budou vysílat ve 3D pravidelně, tak se na ně začnu koukat," vyprávěla své bezprostřední zážitky sedmadvacetiletá Kate Cobleyová. Další šanci zhlédnout trojrozměrný fotbal měla dva měsíce poté při šlágru Premier League Chelsea – Manchester United.

Od té doby je třetí rozměr v kurzu a televizní stanice se předhánějí, která přinese kvalitnější nebo delší přenos. Kromě French Open budou mít fanoušci 3D přenosů možnost v nejbližší budoucnosti vidět pětadvacet zápasů fotbalového mistrovství světa v Jihoafrické republice. A jak vlastně trojrozměrná technologie funguje?

Zápas je snímán speciálními kamerami se dvěma objektivy. Každý z nich zabírá dění z jiného úhlu. "Právě proto by lidé, kteří nemají zařízení s podporou 3D, viděli dva skoro totožné obrazy vedle sebe," vysvětloval Holub. Procesor pak oba záběry zpracuje a přes HD dekodér a satelit vyšle ke družici, která signál rozděluje do příslušných televizí.

Mohlo by vás zajímat