23. března 2015 16:12 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‚Ve 12 letech v jeho autě.‘ Tenisová legenda znásilňovala nezletilé

Tenisová legenda Bob Hewitt u soudu v Johannesburgu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tenisová legenda Bob Hewitt u soudu v Johannesburgu. | foto: ČTK/AP

JOHANNESBURG/PRAHA Z nepřímých podezření se rázem stal jeden z největších tenisových skandálů všech dob. Bývalý tenista Bob Hewitt byl u soudu v Johannesburgu uznán vinným ze znásilnění a napadení, kterých se dopustil před několika desetiletími.

Mnohonásobný grandslamový šampion ve čtyřhře vinu popírá.

Nyní pětasedmdesátiletý Hewitt byl obviněn z toho, že sexuálně napadl tři nezletilé dívky v 80. a 90. letech minulého století, kdy působil jako trenér. V pondělí byl uznán vinným ze dvou skutků znásilnění a jednoho skutku sexuálního napadení.

„Čas tyto zločiny vymazat nemůže. Viník nesmí vyváznout bez trestu,“ uvedl soudce Bert Bam, podle nějž bylo svědectví obětí konzistentní a přesvědčivé. Hewitt musí zůstat ve vazbě.

Třeba neví, že dělal něco špatně

„Stále si nemyslím, že si je vědom, že udělal něco špatně,“ řekla u soudu jedna ze žalujících Suellen Sheehanová. Ta vypověděla, že ji v roce 1980, v jejich 12 letech, Hewitt znásilnil v jeho autě před tenisovým tréninkem.

„Znásilňování ho bavilo, užíval si ho. Říkal, že mě to udělá, že ho to moc baví a že vše, co musím dělat, je jen ležet a užívat si to,“ vypověděla další z jeho obětí.

Bob Hewitt v dobách své největší tenisové slávy.
Tenisová legenda Bob Hewitt u soudu v Johannesburgu.

Australský rodák Hewitt, jenž se stal ještě v průběhu kariéry po svatbě jihoafrickým občanem, byl deblovou hvězdou 60. a 70. let. Jak v mužské, tak ve smíšené čtyřhře vyhrál všechny grandslamy a na turnajích „velké čtyřky“ získal celkem 15 titulů. Ve dvouhře byly jeho maximem tři semifinálové účasti na Australian Open.

Jihoafričané vyšetřovali Hewitta od roku 2011, kdy se proti němu objevilo svědectví první ženy. V roce 2012 byl kvůli tomu vyřazen ze tenisové Síně slávy.

ČTK, mjkMartin Křížek

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)